Juridinės retorikos reikšmė prokuroro veikloje


Įvadas. Juridinė retorika. Juridinė kalba. Kaltinamoji kalba. Baigiamoji prokuroro kalba. Išvados. Literatūros sąrašas.


Per daugiau kaip 2500 metų retorika buvo apibrėžiama įvairiai, tačiau pats tinkamiausias retorikos apibrėžimas atkeliavo iš senovės Graikijos: retorika - įtikėjimo menas.

Išblyškusį prokuroro veidą užliejo raudonis. Jis pašoko ir drebančiu balsu beveik užriko:

-Valjanas - kontrabandininkas! Jeigu jis toks nebūtų, neišgalėtų sumokėti savo gynėjui milijono rublių už gynybą! Ar ne taip?!

- Taip, aš gavau milijoną, - ramiai atsakė gynėjas. - Vadinasi, tokie brangūs mano žodžiai! O dabar paskaičiuosime, kiek verti prokuroro žodžiai..

Per metus prokuroras gauna tris tūkstančius šešis šimtus rublių, - garsiai skaičiavo ,,naivusis" advokatas, - per mėnesį - tris šimtus, taigi per dieną, iš jų ir šią dieną, - dešimt rublių. Šiandieną prokuroras kalbėjo tris valandas, taigi už dešimt rublių ištarė keturiasdešimt penkis tūkstančius žodžių. Tai kiek vertas prokuroro žodis?

Ypač svarbus teisminio bylos nagrinėjimo stadijoje yra prokuroro nešališkumo principas, kuris reiškia, kad prokuroras turi nešališkai vykdyti savo funkcijas: likti nepaliesti individualių ar grupinių interesų, visuomenės ar žiniasklaidos spaudimo ir rūpintis tik visuomenės interesais; veikti objektyviai; atsižvelgti į konkrečias aplinkybes nesvarbu, ar jos įtariamajam palankios, ar ne; remiantis įstatymais ir nešališko teismo reikalavimais, siekti užtikrinti, kad būtų atlikti visi būtini ir reikiami tyrimai ir kad jų rezultatai būtų atskleisti nesvarbu ar tai rodo įtariamojo kaltę ar nekaltumą; visada ieškoti tiesos, padėti teismui išsiaiškinti tiesą ir vykdyti teisingumą visuomenės, aukos ir kaltinamojo atžvilgiu.

Kad prokuroro baigiamoji kalba būtų logiška, motyvuota it įtikinama, vertinant įrodymus reikėtų laikytis tam tikros tvarkos. Byloje esančius įrodymus reikia grupuoti ir išdėstyti pagal BPK reikalavimu, t.y. pateikti įrodymus, nustatančius nusikalstamą veiką, kaltinamojo kaltumą, aplinkybes, turinčias įtakos atsakomybės laipsniui ir pobūdžiui. Taip pat labai svarbu yra parodyti, kuriais įrodymais, kokios aplinkybės buvo nustatytos ir kuriais teisiamojo kaltumas buvo pagrįstas.

Baigiamosios kalbos sakymo būdas yra tinkamiausias derinant teksto skaitymą su laisvu sakymu, pavyzdžiui, cituojamus teisės aktus, liudytojų parodymus perskaityti, o savąjį perskaityti laisvai. Tokiu atveju, prokuroro kalba bus įtikinanti ir išraiškinga. Mokėjimas įtikinti yra vienas svarbiausių valstybinio kaltintojo teisminės kalbos bruožų. Todėl nė viena valstybinio kaltintojo kalba negali apseiti be gilios su byla medžiaga susijusių aplinkybių analizės.

Kalbant apie valstybinio kaltintojo baigiamąją kalbą, svarbu paminėti, kad be aptartos teisinės specifikos, svarbios yra ir retorinės priemonės bei prokuroro oratoriški sugebėjimai. Juk baigiamojoje kalboje, kaip ir retorikos moksle svarbu pasakyti tinkamus dalykus tinkamu laiku, tinkamu būdu, kad būtų pasiektas užsibrėžtas tikslas. Svarbūs baigiamosios kalbos aspektai emocionalumas, kadangi prokuroro baigiamoji kalba yra ne tik informacinė, bet ir įtikinamoji, nes ji veikia klausytojų valią, mintis, nuostatas bei įsitikinimus. Tačiau pažymėtina, kad baigiamosios kalbos išraiškingumas neturėtų užgožti jos nuoseklumo, objektyvios bei visapusiškos kaltinimo dalyko analizės. Prokuroro žodžiai turi būti suprantami ne tik teisėjų, bet ir visų teismo posėdyje dalyvaujančių asmenų. Kad ir kokius sudėtingus dalykus kalbėtų prokuroras, kalbos forma ir išraiškos būdas turi padaryti ją suprantama ir aiškia. Retoriniai išsireiškimai, ypač dažnas specifinių teisinių terminų ar užsienio kalbos žodžių vartojimas gali apsunkinti prokuroro klabą.

  • Teisė Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3593 žodžiai)
  • Universitetas
  • Avgustina
  • Juridinės retorikos reikšmė prokuroro veikloje
    10 - 3 balsai (-ų)
Juridinės retorikos reikšmė prokuroro veikloje. (2017 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/juridines-retorikos-reiksme-prokuroro-veikloje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 20:02
×