Juridiniai asmenys (2)


Įvadas. Juridiniai asmenys. Juridinių asmenų teisnumas ir veiksnumas. Juridinių asmenų įsteigimas. Juridinio asmens organai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Juridiniai asmenys steigiami vadovaujantis tiek civiliniame kodekse, tiek ir atskiruose įstatymuose numatyta tvarka. Pavyzdžiui, norint įsteigti nevyriausybinę organizaciją, reikėtų vadovautis ne tik Civilinio kodekso nuostatomis, bet ir Asociacijų įstatymu bei kitais teisės aktais (pvz.: juridinių asmenų registro nuostatais). Juridinio asmens steigėjais laikomi asmenys, kurie sudarė sandorį jį įsteigti. Steigimo sandoris gali būti tiek vienašalis, pavyzdžiui, vienam fiziniam asmeniui nusprendus įsteigti individualią įmonę, tiek daugiašalis – steigiant akcinę bendrovę.

Neturi klaidinti visuomenės, pavyzdžiui, dėl juridinio asmens

steigėjo, dalyvio, buveinės, veiklos tikslo, teisinės formos ir pan.;

Lietuvos Respublikoje pateikus registruoti, įregistruotus ar pripažintus žinomus prekių ar paslaugų ženklus.

Kiekvienas naujai įsteigtas juridinis asmuo turi būti įregistruotas juridinių asmenų registre. Tai pagrindinis valstybės registras, kuriame kaupiami duomenys ir dokumentai, kuriuose juridiniai asmenys vadovaudamiesi informacijos viešumo (atskleidimo) principu nurodo įstatymų reikalaujamus duomenis apie save ir savo veiklą. Juridinių asmenų registrui pateikiami tokie duomenys:

Skirtingai nei fiziniam, juridiniai asmenys visišką veiksnumą ir teisnumą įgauna nuo jų įregistravimo juridinių asmenų registre momento. Po registracijos juridiniai asmenys atsako pagal įgytas prievoles jų atsakomybės ribose.

Civilinis kodeksas numato tokias bendrąsias juridinio asmens organų narių pareigas:

Pranešti kitiems juridinio asmens organams apie sandorį, jeigu jis sudaromas

su juridiniu asmeniu, kurio organo narys jis pats yra.

tai reiškia, kad reorganizuojamo asmens teisės ir pareigos pereina kitam juridiniam asmeniui. Pavyzdžiui, sujungus dviem įmonėms abiejų besijungiančių teises ir pareigas prisiima naujai įregistruota įmonė. Juridiniai asmenys gali būti reorganizuojami jungimo būdu, kai juridiniai asmenys yra prisijungiami arba sujungiami, ir skaidymo būdu kai juridiniai asmenys yra išdalijami arba padalijami.

Likvidavimas - savo ruožtu reiškia „veiksmus, kuriais nustatoma juridinio asmens turtas, taip pat jo įsipareigojimai, atitinkamai paskirstomas turtas, taip pat jo įsipareigojimai, atitinkamai paskirstomas turtas ir šitaip nutraukiama juridinio asmens veikla. Po likvidavimo juridinio asmens teise niekam nepereina. Bet kurio atveju juridinio asmens pabaiga traktuojama nuo jo išregistravimo iš juridinių asmenų registro momento. Taip pat juridinis asmuo gali būti likviduotas remiantis civilinio kodekso 2.106 straipsnyje numatytais pagrindais:

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1754 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Juridiniai asmenys (2)
    10 - 9 balsai (-ų)
Juridiniai asmenys (2). (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/juridiniai-asmenys-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 20:59
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo