Juridiniai asmenys


Juridiniai asmenys konspektas. Juridinio asmens registravimas referatas. Juridiniai asmenys konspektai. Juridinio asmens organai ir atstovai. Juridiniai asmenys romos laikais. Civilinės teisės subjektų sistemos pagrindas yra žmogus. Juridiniai asmenys referatai.

Juridinio asmens atsiradimo prielaidos. Juridinio asmens sąvoka. Juridinio asmens steigėjo civilinė atsakomybė pagal juridinio asmens prievoles. Juridinio asmens teisnumo ir veiksnumo samprata. Juridinio asmens teisnumo turinys. Juridinių asmenų rūšys. Ūkio subjekto terminas teisėje. Juridinio asmens steigėjai. Juridinio asmens steigimo pagrindas. Juridinio asmens steigimo tvarka (būdai). Juridinio asmens steigėjai. Juridinio asmens steigimo dokumentai. Juridinio asmens registravimas. Juridinio asmens pavadinimas ir buveinė. Juridinio asmens turtas. Juridinio asmens organai ir atstovai. Juridinio asmens filialai ir atstovybės. Juridinio asmens reorganizavimas ir likvidavimas.

Civilinės teisės subjektų sistemos pagrindas yra žmogus – natūralus subjektas. Jau romos šaltiniuose buvo teigiama, kad teisė egzistuoja tik dėl žmogaus, kuris ir yra tikrasis bei natūralus jos subjektas (hominum causa ius constitutum est).

Visi kiti civilinės teisės subjektai yra sukurti žmogaus remiantis viešosios ir privatinės (civilinės) teisės normomis, kurie gali būti pripažinti juridiniais asmenimis arba tokiais nelaikomi.

Pvz. Iki naujojo lr civilinio kodekso priėmimo ūkinės bendrijos nebuvo juridiniai asmenysišvestinių civilinės teisės subjektų atsiravienam asmeniui priklausančio turto suskaidymas, siekiant mažinti komercinę riziką ir greitinti apyvartą.

Visais atvejais dirbtinio subjekto sudarymas yra turto personifikavimas, siekianistoriniu aspektu nagrinėjant juridinio asmens klausimą, pažymėtina kad juridinio asmens sukūrimo poreikis atsirado ne ne privatinės, bet viešosios teisės veikimo sferoje - romos visuomenėje pirmiausia buvo siekiama įtvirtinti bendruomenės (miesto, valstybės) turtinį savarankiškumą, sudaryti sąlygas dalyvauti civilinėje apyvartoje bendruomeniniams interesams realizuoti.

Tik po to vėliau romos jurisprudencija, siekdama įveikti ribotas atskiro žmogaus galimybes pasiekti savo tikslų, sukūrė dvi diametraliai priešingas išvestinių civilinės teisės subjektų teisines konstrukcijas –bendrijas (societas) (neturinčias savarankiško teisinio subjektiškumo) bei korporacijas (univerbendrijos – tai asmenų sąjunga, neatskirta nuo jos narių, Y negalinti egzistuoti be savo narių. Bendrijos subjektiškumas realizuojamas tik per jos narių subjektiškumą.

Korporacijoje priešingai nei bendrija įgyja savarankišką subjektiškumą. Korporacijos įsteigimo idėja ir tai idėjai realizuoti paskirtas (investuotas) turtas yra svarbiau, nei pačių korporacijos dalyvių (steigėjų) buvimas (išlikimas ar pasitraukimas) korporacijoje.

Romos laikais korporacijos buvo jus publicum (miestas, valstybė) subjektai, o jus privatum pripažino tik žmogų (fizinį asmenį), o fizinių asmenų sudarytas bendrijas laikė tik tų asmenų daugetu.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (4124 žodžiai)
  • Juridiniai asmenys
    10 - 3 balsai (-ų)
Juridiniai asmenys. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/juridiniai-asmenys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 22:35
×