Justino Marcinkevičiaus poezija


Justinas Marcinkevičius. Poezija. Tautos poetas. Atėjimas į literatūrą. Pirmosios knygos. Poezijos bruožai. Poezijos savitumas. Ankstyvieji eilėraščiai. Būti ugnimi. III. Žmogus ir istorija. Žmogaus ir tėvynės ryšys. Gamta ir žmogus poezijoje. Nepriklausomybės metų poezija. Eilėraščių ižvalgos aprašymas. Poezijos reikšmė. Eilėraščių rinkiniai.

Justinas Marcinkevičius – žymus XX amžiaus antrosios pusės lietuvių poetas , dramaturgas, prozininkas ir vertėjas, pelnęs didžiulę skaitytojų meilę ir pripažinimą. Šiandien jo kūryba sulaukia prieštaringų vertinimų, vis dar netyla polemika dėl pilietinės poeto pozicijos sovietiniais metais. Tačiau kartu su Justino Marcinkevičiaus vardu lietuvių kultūroje vėl iškyla kaip nacionalinės savigynos būdas tautos nelaisvės sąlygomis.

Į literatūrą Marcinkevičius atėjo tada , kai iš viešumoje pasirodančių jaunųjų rašytojų buvo reikalauta aiškaus idėjinio apsisprendimo – visuotinis džiūgavimas dėl sovietinės pertvarkos turėjo būti išreikštas nuoširdžiai ir įtikinamai, kaip asmeniškas džiaugsmas. Marcinkevičius buvo vienas iš pirmųjų jaunųjų poetų, kuriuos pastebėjo. Jo ankstyvieji eilėrasčiai buvo įvertinti palankiai:jie praplėtė pokario poezijos temų ir poetinių priemonių lauką, sovietinė tikrovė atrodė kaip iš širdies gelmių einanti tiesa.

Tuo metu literatūroje stengtasi sukurti visuotinę vertybių sistemą, kuri nesikirstų su skelbiamais socializmo idėjų šūkiais, ir ją pateisinti bendraisiais žmonijos moraliniais principais. Marcinkevičiaus posmai apie aukštas svajones, švarią sąžinę, aktyvios veiklos kupiną gyvenimą, dvasingumą, pasiaukojimą visų labui skambėjoi iškilmingai ir kartu jaukiai, žmogiškai, suprantant, kad toks gyvenimas nėra lengvas. Prisiminę, kad šis kategoriškas raginimas pradedamas jaustuku „ak“, nesunkiai išgirsim ir džiaugsmo, ir graudulio intonacijas. Turbūt tik Marcinkevičiui sovietiniais metais taip puikiai pavyko viename posme sulydyti ir naujai diegiamos pasaulėžiūros programiškumą, ir jaukų, nuoširdų kalbėjimo toną, kuriuo buvo sunku netikėti.

  • MS PowerPoint 788 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (1190 žodžiai)
  • Mokykla
  • Andrius
  • Justino Marcinkevičiaus poezija
    10 - 8 balsai (-ų)
Justino Marcinkevičiaus poezija. (2015 m. Lapkričio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/justino-marcinkeviciaus-poezija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 11:35
×