Jutikliai referatas


Įvadas. Jutikliai. Jutiklių klasifikacija. Jutiklių klaidų mažinimo būdai. Temperatūros matavimo jutikliai. Temperatūros matavimas. Termoelektrinių jutiklių konstrukcija ir veikimo principas. Sentry gbp 200 termojutiklis. Išvados. Literatūra.


Jutiklis (informacijos keitiklis) − įrenginys, keičiantis įėjime esantį kontroliuojamąjį fizinį kintamąjį X kitais kintamaisiais, kurie lengviau įvertinami ir apdorojami. Dauguma jutiklių neelektrinius fizinius dydžius (greitį, slėgį, linijinius ir kampinius poslinkius, temperatūrą, šviesos srautą ir kt.) keičia elektriniais dydžiais (varža, įtampa, srove, induktyvumu). Jutikliai šnekamojoje kalboje dar vadinami koderiais, efektoriais, detektoriais, davikliais, sensoriais. Jutikliai nebūtinai turi formuoti elektrinį signalą.

C grupės jutikliai yra įvairių neelektrinių dydžių (jėgos, temperatūros ir pan.) pirminiai keitikliai į analoginį elektrinį signalą. Jie neturi stiprintuvų. Paprastai šių jutiklių signalai yra silpni (milivoltų eilės) ir negali būti tiesiogiai panaudojami. Jie turi būti sustiprinami, t.y. reikalauja papildomų stiprintuvų.

Seniausias temperatūros kontrolės prietaisas yra termometras. Paprastą termometrą panaudoti automatikoje yra gana sunku. Todėl yra naudojami gyvsidabriniai kontaktiniai termometrai. Gamyboje plačiai naudojami elektropneumatiniai temperatūros kontrolės prietaisai. Kitų termometrų veikimo principas grindžiamas kietųjų medžiagų skirtingais temperatūriniais plėtimosi koeficientais, tai bimetaliniai ir dilatometriniai termometrai. Automatikoje plačiai naudojami elektriniai varžiniai termometrai. Taip pat yra naudojami logometrai (magnetoelektrinės sistemos prietaisai), termistoriai (puslaidininkiniai termorezistoriai), termoelektriniai termometrai.

Termoelektrinių jutiklių konstrukcija ir veikimo principas

Pagrindinai komponentai: 6 ̶ termoektrodai (darbinis galas), 2 ̶ laisvas galas (išvadai). Papildomi komponentai: 1 ̶ dangtelis, 3 ̶ izoliatoriai, 4 ̶ tvirtinimo veržlė, 5 ̶ metalinis apsauginis korpusas

XA arba K tipo, kuri sudaryta iš chromelio ir aliumelio. Ja matuojamos temperatūros no -50 °C iki +1200 °C (trumpalaikiams matavimas iki +1300 °C). jautrumas ̶ 41 μV/°C. Tai populiariausia termopora.

ΠΠ arba B tipo. Ji sudaryta iš platinos ir platinos-rodžio lydinio ir skirta matuoti temperatūroms nuo -20 °C iki +1300 °C. Jautrumas ̶ 10 μV/°C.

Termopora gali būti prijungta prie specialaus lusto. Tačiau dažniausiai termoporos jungiamos prie milivoltmetro, kurio skalė sugraduota laipsniais, arba prie automatinio potenciometro. Jo skalė taip pat sugraduota laipsniais.

Alkūninio veleno guoliai ir kryžminiai guoliai dyzeliniuose varikliuose gali patirti greitus temperatūros pokyčius, dėl didelių pokyčių gali įvykti variklio gedimai. SENTRY GBP 200 sistema skirta stebėti šių guolių temperatūrai, ir iškart pateikti temperatūros duomenis į stebėsenos sistemą ir taip išvengti didelių variklio gėdimų.

  • Microsoft Word 781 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2077 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mdinute
  • Jutikliai referatas
    8 - 1 balsai (-ų)
Jutikliai referatas. (2016 m. Kovo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/jutikliai-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 07 d. 00:44
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo