Jutimai ir suvokimai


Garso jutimas. Jutimai suvokimai.

Jutimas ir suvokimas. Informacijos surinkimas, jos aiškinimas ir iš to kylantys kiti veiksmai labai priklauso nuo to, ar informacija sutvarkyta mums įprastu būdu. Žmogaus žinios apie išorės pasaulį ir vidaus būsenas priklauso nuo cheminių ar elektrinių procesų, vykstančių nervų sistemoje, ypač smegenyse. Fiziniai išorės ir vidaus pokyčiai sukelia cheminį, elektrinį ar mechaninį juntamųjų nervinių galūnėlių (receptorių) aktyvumą. Išvados.

Informacijos surinkimas, jos aiškinimas ir iš to kylantys kiti veiksmai labai priklauso nuo to, ar informacija sutvarkyta mums įprastu būdu. Receptoriuose įvairių poveikių energija paverčiama nerviniu impulsu, kuris toliau keliauja į smegenis ir virsta psichiniu procesu - jutimu. Visų šių gana sudėtingų kitimų rezultatas - pojūčiai: garsai, kvapai, formos, spalvos. Pojūčiai - daiktų ir reiškinių įvairių savybių vaizdai mumyse.

Galime justi ir atskiras daiktų bei reiškinių savybes bei pagauti visą daiktą ar reiškinį. Procesas, kai susidaro daikto, reiškinio vaizdo visuma, yra va­dinamas suvokimu, jo rezultatas yra suvokinys - daikto, reiškinio vaizdas. Akies, nosies, odos ir kitų receptorių pranešimus smegenys sujungia į vieną vaizdą (suvokinį). suvokimas dažnai vartojamas vietoje žodžio supratimas , bet tai rodo skirtingus psichinius reiškinius.

Kad receptoriai ar jų junginiai atliktų savo sudėtingas funkcijas, nepakanka vien organizmo kontaktų su aplinkos objektais. Reikia, kad organizmas būtų aktyvus. Tyrimai aiškiai parodo aktyvaus judėjimo svarbą, normaliam regimajam suvokimui. Tik po ilgų treniruočių, kartais trunkančių pusę metų, praregėję aklagimiai įgunda žiūrinėti ap­linką ir išmoksta pasitikėti savo naujais regos pojūčiais. Paprastai žmogų vienu metu veikia daugybė įvairiausių išorės ir vidaus dirgiklių. Būna ir taip, kad jam tenka ilgesnį laiką praleisti ten, kur dirgiklių kiekis yra ribotas. Garsus prancūzų speleologas m. Sifras du mėnesius išbuvęs vienas oloje, po to dar mėnesį negalėjo atskirti žalios spalvos nuo mėlynos. Toks faktas rodo, kaip svarbu gauti pakankamai įspūdžių iš aplinkos.

Jautrumas - tai jutimo organų ypatumas reaguoti į tam tikros jėgos (intensyvumo) dirgiklį ir jo kitimus. Tik tam tikro dydžio dirgiklis sukelia pojūtį. Mažiausias dirgiklio dydis, sukeliąs vos pastcbimą pojūtį, vadinamas absoliučiu žemutiniu pojūčio slenksčiu. Nervų sistemą veikiantys, bet pojūčio nesukeliantys dirgikliai vadinami ikislenkstiniais. Žmonių pojučio slenksčiai nevienodi. Gali būti stiprūs garsai, labai intensyvi šviesa, bet tik iki tam tikros ribos šie dirgikliai bus juntami kaip garsas ar šviesa.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (1372 žodžiai)
  • Danutė
  • Jutimai ir suvokimai
    10 - 3 balsai (-ų)
Jutimai ir suvokimai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/jutimai-ir-suvokimai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 24 d. 23:28
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo