K. Donelaitis konspektas


Kristijonas Donelaitis 1714. Iš prigimties žmonės yra laisvi ir lygūs. Mokslas , švietimas. Protestantiškoji ir katališkoji. Kristijonas Donelaitis Gimė 1714m. Lankydavo lietuvių kalbos seminarą. Gebėjo eiliuoti vokiečių ir lietuvių kalbomis. Gyveno Tolminkiemyje , buvo pastorius , ten praleido visą savo likusį gyvenimą iki mirties. Darbščius , paisančius Dievo žodžio ir tuos , kurie nieko nedaro , neeina į bažnyčią. Pamokslus sakydavo ryte vokiečių kalba , o po pietų lietuvių. Liudvikas Rėza 1818m. Poema „ Metai “. Nevalia pažeisti tvarką. Darbas lemia žmogaus vertę. Kad žmogui lemtis dirbti visą gyvenimą ir vargti. Visi žmonės lygūs. Viežlybieji Pričkus –.


Kristijonas Donelaitis:Gimė 1714m. Lazdynėlių kaime. Motina leido jį į mokslus, nes tėvas mirė anksti. Studijavo teologiją Karaliaučiaus universitete, lankydavo lietuvių kalbos seminarą, mokėsi klasikinių kalbų, ir poetikos meno. Donelaitis buvo labai gabus kalboms: gebėjo eiliuoti vokiečių ir lietuvių kalbomis, mokėjo graikų, hebrajų, prancūzų kalbas. Turėjo muzikinį išsilavinimą ir labai mylėjo muziką. Domėjosi ir gerai žinojo savo laikų literatūrą, tai pat ir antikinę. Jis mėgo mechaniką, taisydavo laikrodžius ir pan., užsiiminėjo veikla su mechanizmais, laisvu laiku. Baigęs universitetą 3 metus dirbo Stulpėnuose. Nuo 1743m., gyveno Tolminkiemyje, buvo pastorius, ten praleido visą savo likusį gyvenimą iki mirties. Labai daug dirbo ūkyje. Prižiūrėjo 40 ha, bažnyčios ūkį. Tolminkiemyje pastatė mūrinę mokyklą, bažnyčią, namus pastorių našlėms, atnaujino klebonijos pastatus. Tai pat buvo susiskirstes kaimelio gyventojus į grupes: darbščius, paisančius Dievo žodžio ir tuos, kurie nieko nedaro, neeina į bažnyčią. Rūpinosi lietuvybės išsaugojimu, pamokslus sakydavo ryte vokiečių kalba, o po pietų lietuvių. Skatino neužmiršti lietuvių kalbos vokiškame krašte. Donelaitis buvo garbingas, atkaklus, užsispyręs, stiprios valios, pareigingas, orus, meilės žmonėms ir tėvynei nestokojantis žmogus. Jis buvo gerbiamas šviesuomenės ir iš kitų apylinkių.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1116 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gabija
  • K. Donelaitis konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
K. Donelaitis konspektas. (2017 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/k-donelaitis-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 12:05
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo