K. Donelatis - Metai


Lietuvių projektas. Poema „Metai“. Lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis sukūrė pirmą svarbų lietuvišką meninį tekstą. Poema buvo parašyta. Pirmasis K. Donelaičio raštų leidėjas buvo Liudvikas Rėza, „Metus“ jis paskelbė 1818 m. Metai” – epinė poema, parašyta antikine eilėdara – hegzametru. Šioje poemoje aptinkama keletos epochų įtakų. Poemą sudaro keturios giesmės, atitinkančios metų laikus. (Ištrauka iš ‚,Pavasario Linksmybės”). K. Donelaitis savo poemoje plačiai rėmėsi kasdienine kaimo žmonių kalba. Metuose“ pavaizduota apie 40 vyrų ir 20 moterų. „Metų“ veikėjai yra skirstomi į teigiamus ir neigiamus personažus. Teigiami personažai Pričkus. Ačiū už demesį!


K.Donelaitis gimė 1714 metais Lazdynėlių k. (Gumbinės apskr.,Prūsijos karalystė) ūkininkų šeimoje. Anksti neteko tėvo ir buvo globojamas mamos. Nors ir sunkios buvo gyvenimo sąlygos, Donelaičių vaikai veržėsi į mokslą, į amatus. Visi buvo labai nagingi ir darbštūs.

Mokėsi Karaliaučiaus katedros mokykloje, vėliau (1736m.) įstojo į Karaliaučiaus universitetą. Čia buvo mokoma tikybinių dalykų , teologijos bei kalbų. Baigęs šį universitetą gebėjo eiliuoti graikų, lotynų, hebrajų, prancūzų, lietuvių ir vokiečių kalbomis, lankė lietuvių kalbos seminarus. Buvo paskirtas Stalupėnų mokyklos antruoju mokytoju bei kantoriumi, o netrukus ir rektoriumi.

Taip pat gerai susipažino su antikine, baroko ir klasicizmo literatūra. Manoma, kad mokytojaudamas , jau rašė pasakėčias, kurias galėjo skaityti mokyklos auklėtiniams.

1743m. Donelaitis buvo paskirtas Tolminkiemio parapijos pastoriumi. Ten gyveno iki mirties, pažindamas valstiečių buitį, moralinę ir socialinę kaimo padėtį. Tolminkiemyje atstatė sudegusią mokyklą , bažnyčią bei pastatė prieglaudos namus. Taip pat tekino stiklą , darė barometrus bei gamino fortepijonus.

Taip atrodo restauruota Tolminkiemio bažnyčia, kurioje (1979m.) įkurtas K. Donelaičio muziejus.

Tolminkiemio bažnyčios vidus. Manoma, kad čia Donelaitis būrams skaitydavo savo “metus”.

Taip pat išlikusios 6 pasakėčios, spėjama parašytos ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu. Tai pirmieji originalūs šio žanro kūriniai lietuvių literatūroje. Pasakėčioms būdinga : emocingumas, ilgi moralai. Tačiau nė vieno savo kūrinio poetas neišspausdino. Po mirties, rankraščiai pateko į Karaliaučiaus universiteto profesoriaus rankas. Pastarasis išleido keturias poeto giesmes, pavadinęs Metais .

  • Lietuvių kalba Projektai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Ulijona
  • 30 puslapių (1051 žodis)
  • Lietuvių projektai
  • MS PowerPoint 1941 KB
  • K. Donelatis - Metai
    10 - 3 balsai (-ų)
K. Donelatis - Metai. (2015 m. Gruodžio 13 d.). http://www.mokslobaze.lt/k-donelatis-metai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 18:00