Ką reikėtų daryti, kad lietuvių kalba būtų prestižinė, plačiai vartojama kultūroje, mene?


Ką reikėtų daryti, kad lietuvių kalba būtų prestižinė, plačiai vartojama kultūroje, mene, moksle ir neliktų tik buitine namų kalba? Kalba. Tarmių svarba. Mokytojų prestižo kėlimas. Valstybės kalbos kontroliavimas.


Pradžiai, kad situacija pasikeistų, reikia skatinti tarmių naudojimą viešojoje erdvėje, nes tarmės suteikia kalbai turtingumo. Šiuo metu susidarė priešinga situacija, kad tarmiškai kalbėti yra nemadinga. Pastebėtina, kad Lietuvos medijose gana populiaru tarmes pasitelkti kaip komiško personažo kūrimo priemonę. Pavyzdžiui, vienoje labai populiarioje televizijos humoro šou laidoje veikia du stilizuota Pietų Lietuvos tarme kalbantys ūkininkai. Dažniausiai jie vaizduojami kaip į miestą atvykę nevykėliai su šakėmis, guminiais batais ir nesusivokiantys aplinkoje. Stilizuojama tarminė kalbėsena nebūtinai turi būti parodija, tarmės bruožai gali būti pasitelkiami ne tik asmens (ne)kompetencijai įrodyti, bet norint jį priskirti tam tikrai bendruomenei .Vis dėlto šiuo atveju akivaizdžiai siekiama neadekvatumo, taigi ir humoro, efekto: tarmė nedera moderniuose urbanistiniuose kontekstuose kaip ir mėšlini batai. Būtent tam pasitelkiami stereotipai esą tarmiškai kalbantys žmonės yra kaimiečiai, provincialūs ir mažai išsilavinę. Šiai situacijai pakeisti reikia nuolatinio ir tęstinio valstybės ir kiekvieno piliečio pastangų, kad būtų skatinamas švarios bei turtingos kalbos naudojimas mene ar kultūroje. Niekas už mus to nepadarys. Kiek būsim drąsūs būti savimi, kiek turėsim savigarbos, kokį požiūrį, aplinką ir sąlygas gebėsim kurti, tokie ir būsim. Tokia ir bus mūsų raiška. Teko matyti vieną reklaminę slovėnų knygelę apie savo kraštą.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1222 žodžiai)
  • Mokykla
  • Jelena
  • Ką reikėtų daryti, kad lietuvių kalba būtų prestižinė, plačiai vartojama kultūroje, mene?
    10 - 1 balsai (-ų)
Ką reikėtų daryti, kad lietuvių kalba būtų prestižinė, plačiai vartojama kultūroje, mene?. (2018 m. Rugsėjo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/ka-reiketu-daryti-kad-lietuviu-kalba-butu-prestizine-placiai-vartojama-kulturoje-mene.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 25 d. 09:15
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!