Ką reiškia mąstyti logiškai?


Ka reiškia logika. Logiškas mąstymas. Dedukcinis mąstymas. Kaip mastyti logiskai. Dedukcija reikšmė. Dedukcinis metodas. Ką reiškia žodis logika. Logiška reikšmė. Logika mąstymas pagal taisykles. Kas yra aksiominis metodas.

Ką reiškia mąstyti logiškai? Ką reiškia mąstyti logiškai? Kad atsakytume į šį kalusimą turime išsiaiškinti kas yra logika. Naudota literatūra. Logika – mokslas apie samprotavimo taisyklingumą. Čia ir vėl iškyla klausimas: „ką reiškia žodis „samprotavimas“? “. Samprotavimas yra naujo teiginio arba skinio, kurį galima pakeisti teiginiu, gavimas iš turimų sakinių. Teiginiu vadinamas sakinys, kuris yra arba teisingas, arba klaidingas. „teisinga“ ir „klaidinga“ yra teiginio reikšmės. Sakinys, kuris nėra nei teisingas, nei klaidingas, nėra teiginys. Logikos teorijų ir jomis pagrįstų taisyklių bei metodų patikimumą padeda užtikrinti dirbtinės kalbos, kuriomis reiškiami pagrindiniai logikos terminai, teorijos, taisyklės bei metodai. Šios dirbtinės kalbos turi savo sintaksę, semantiką, jų išraiškos turi tikslias reikšmes. Be to, tokiose teorijose taikomas aksiominis dedukcinis metodas, kuriuo remiantis svarbiausios loginių tyrimų išvados tampa teorinėmis, išvedamos iš logikos aksiomų – nenuginčijamų teisingų logikos teorijos teiginių. Logika, kurioje taikomas dirbtinės kalbos ir aksiominis dedukcinis teorinių tyrimų metodas, vadinama simboline logika. Ji dar kitaip vadinama matematine logika. Taip yra dėl to, kad matematikos metodai perkelti į logiką. Simbolinė, arba matematinė, logika kartais vadinams logistika. Simbolinė, arba matematinė, logika, logistika – tai tik skirtingi pavadinimai tos pačios logikos, kurios dar kitaip gali būti pavadintos šiuolaikine formaliąja logika.

Logika – mokslas apie samprotavimo taisyklingumą. Čia ir vėl iškyla klausimas: ką reiškia žodis samprotavimas ? .

Samprotavimas yra naujo teiginio arba skinio, kurį galima pakeisti teiginiu, gavimas iš turimų sakinių. teisinga ir klaidinga yra teiginio reikšmės. Sakinys, kuris nėra nei teisingas, nei* nusikaltimas yra tyčinis. – ne teiginys, nes nei teisingas, nei klaidingas. Bet šis sakinys gali būti teiginiu, jei pakeisime žodį nusikaltimas nuoroda į konkretų įvykį.

Kalusimą reiškiantis sakinys kiek dabar valandų? ne tik nėra teiginys, bet ir negali būti teiginiu pakeistas.

Samprotavimų būna įvairių. Logika skiria dedukcinius ir indukcinius samprotavimus. Jeigu tarp gaunamo sakinio teisingumo ir turimų sakinių teisingumo yra būtinumo ryšys, samprotavimas vadinamas dedukciniu. Jei gaunamo sakinio teisingumas nėra tikėtinas, samprotavimas vadinamas itaigi logika, nagrinėdama mąstymo kelią nuo sąvokų susidarymo iki teorijų formavimo tiria, kaip reikia taisyklingai mąstyti. Logikai tiesa rūpi tiek, kiek jos siekimas yra susijęs su mąstymo taisyklingumu. Mūsų mąstymas yra laisvas, priešingai nei tikrovės reiškiniai, kurie yra būtini. Tad galime sugalvoti daug ką. Tarkime studentas negali išspręsti uždavinio, nors ir žino atsakymą. Tai galima atlikti, tik įvėlus klaidą į sprendimą. Tokiu atveju studento žinomas ir gautas atsakymai sutaps. Tačiau dėstytojas tikrindamas darbą klaidą aptiks ir perpras studento gudrybę. Bet kodėl negalima šitaip spręsti uždavinių? Jei atsakymas nebus iš anksto žinomas, tokio sprendimo veiksmai neleis pakeisti tiesos. Tad sprendimas turi būti teisingas, o ne bet koks.

Kiekviename mąstymo etape gali atsirasti klaidų. Logikoje vienas iš uždavinių yra ištirti minčių struktūrą, minčių ryšių dėsningumus. Kadangi mintys reiškiamos kalba, tai logika tiria kalbą kaip pažinimo priemonę.

Logikos teorijų ir jomis pagrįstų taisyklių bei metodų patikimumą padeda užtikrinti dirbtinės kalbos, kuriomis reiškiami pagrindiniai logikos terminai, teorijos, taisyklės bei metodai. Formalus logikos pobūdis reiškia tai, kad ji tiria tokius minčių ryšių dėsningumus, kurie priklauso ne nuo mąstymo turinio, bet nuo mąstymo formos, nuo minčių struktūros.

štai turime teiginį – gretimame bute gyvena žmonės . Norint sužinoti ar šis teiginys yra teisingas, reikia jį patikrinti patyrimu: užeit į tą butą ir pažiūrėti. Bet galima tikėti žmogumi, šį teiginį pasakius. Tos tiesos, kurias reikia patikrinti patyrimu, vadinamos empyrinėmis, arba fakto, tiesomis.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2011 m.
  • 7 puslapiai (1449 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Ką reiškia mąstyti logiškai?
    10 - 1 balsai (-ų)
Ką reiškia mąstyti logiškai?. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/ka-reiskia-mastyti-logiskai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 06:26
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo