Kadrilis lietuvių liaudies šokiuose


Įvadas. Kadrilio charakteristika. Kadrilio atsiradimas ir plitimas. Kadrilio šokių analizė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šiuolaikinėje visuomenėje mes turime puikias galimybes šokti, nes mūsų niekas nevaržo, tačiau mūsų protėvių laikais, žmonės neturėjo nei muzikos grotuvų, nei klubų kuriuose galėtų pasilinksminti, todėl savo kaimuose surengdavo šventes, kuriuose buvo šokami pasilinksminimo šokiai – kadriliai. Daugumoje šių šokių scenarijus yra tas pats – vakaronė, kuri prasideda nuo šokėjų apsižvalgymo, toliau susipažinimo, šokimo kartu, simpatijų rodymo, o jau pasilinksminus – išsiskyrimo. Kadriliai yra labai nuotaikingi šokiai, kurie buvo šokami per įvairias vakarones, susibūrimus bei pasilinksminimo šventes. Vėliau autoriai surinkę informaciją apie kadrilius pritaikė juos scenai.

Taigi šio referato tikslas - aprašyti kadrilio skiriamuosius/techninius bruožus, kas būdinga šiems šokiams, taip pat, aprašysiu kaip ir iš kur atsirado kadrilis, kaip paplito po pasaulį ir atkeliavo iki Lietuvos. Taip pat paanalizuosiu keleta populiariausių lietuviškų kadrilių.

Kadrilis Lietuvoje ir už jos ribų yra labai populiarus, tačiau kiekviename Lietuvos krašte jis buvo šokamas skirtingai. Kadriliams charakteringas dvejopas šokėjų išsidėstymas: kryžmai (juos vadinsime – kryžminais) ir eilėmis (eiliniai kadriliai).

Kryžminį kadrilį šoka keturios poros, sustojusios kryžmai. Dvi poros vadinamos – pirmosios, o kitos dvi – antrosios. Dažniausiai naująją figūrą pradeda pirmosios poros. Figūrą pradėti arba ją sušokti gali pirmųjų porų vyrai, merginos arba visi keturi šokėjai kartu. Antrosios poros tuo metu stovi ir laukia savo eilės kuomet galės šokti. Kitą figūrą taip pat pirmieji pašoka pirmosios poros, o vėliau ją pakartoja antrosios. Tokiu būdu daugelis figūrų šokamos po du kartus. Yra ir kitų variantų, kuriuose pradeda figūrą (arba pašoka visą) du vyrai, paskui tą pačią figūrą pakartoja šių vyrų merginos. Tuomet ta pati figūra būna pakartojama ne du, o keturis kartus. O jeigu kurią nors figūrą reikia šokti (arba jai vadovauti) kiekvienam šokėjui atskirai, tai ši figūra pakartojama net aštuonis kartus. Dažnai pasitaiko figūrų, kuriose kartu šoka visos keturios poros. Kryžminiuose kadriliuose daugiausia tenka bendrauti poroms, stovinčioms viena prieš kitą, ir kur kas mažiau bendrauti tenka su greta stovinčiomis poromis. Tokių grupių po keturis gali būti keletas, tačiau visą šokį jos šoka atskirai.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (1600 žodžiai)
  • Universitetas
  • Erika
  • Kadrilis lietuvių liaudies šokiuose
    10 - 3 balsai (-ų)
Kadrilis lietuvių liaudies šokiuose. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/kadrilis-lietuviu-liaudies-sokiuose.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 24 d. 22:01
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!