Kai kurie administracinio proceso mokslinio tyrimo metodologiniai aspektai


Kai kurie administracinio proceso mokslinio tyrimo metodologiniai aspektai dainius žilinskas. Padėties analizė. Administracinio proceso sampratos problema. Administracinis procesas ir administracinė teisė. Administracinio proceso sisteminimo problema. Išvados.

Valstybinio valdymo procesas suprantamas kaip tam tikra vykdomosios valstybinės valdžios veiksmų, kuriais realizuojamos materialinės teisės normos, visuma, kuri iš esmės ir sudaro procesinių teisės normų sistemą, t.y. administracinį procesą. Administracinis procesas šiame straipsnyje suprantamas tik kaip administracinių bylų nagrinėjimo teisme procesas.

Prieš kalbant apie administracinio proceso perspektyvą Lietuvoje, pirmiausia reikėtų konstatuoti dabartinę padėtį, kai administracinis procesas yra reguliuojamas daugelio teisės aktų. Štai pastaruoju metu buvo priimti keli įstatymai, daugiau ar mažiau skirti reglamentuoti administracinį procesą. Tai: 1) Administracinių bylų teisenos įstatymas 2) Viešojo administravimo įstatymas ir 3) Administracinių ginčų komisijų įstatymas.

Vienintelis įstatymas, atitinkantis ir įgyvendinantis procedūriniu aspektu suprantamo administracinio proceso koncepciją, yra Viešojo administravimo įstatymas. Maždaug pusė šio įstatymo straipsnių skirti nustatyti viešojo administravimo procedūroms, taigi yra procesinio pobūdžio. Žmogaus teisių apsauga administracinėse procedūrose pasireiškia tuo, kad asmenys įgyja galimybę visapusiškiau įgyvendinti ir ginti savo teises ir teisėtus interesus susidūrę su viešojo administravimo institucijomis.

Šiame kontekste visiškai nekyla problemų reformuojant civilinį ir baudžiamąjį procesus, kurių pagrindą sudaro teisminio bylų nagrinėjimo procesas ir pasiruošimas jam. Tas faktas, kad administracinis procesas metodologiškai yra neatsiejamas nuo administracinės teisės ir tai, kad tiek administracinės materialinės, tiek procesinės normos naudojamos ne tik bausti už pažeidimus ar ginčams spręsti, bet ir kasdieninių valstybinių vykdomojo–tvarkomojo pobūdžio funkcijų atlikimui reguliuoti ir sudaro administracinio proceso tam tikrą išskirtinumą.

  • MS PowerPoint 76 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (743 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kai kurie administracinio proceso mokslinio tyrimo metodologiniai aspektai
    10 - 3 balsai (-ų)
Kai kurie administracinio proceso mokslinio tyrimo metodologiniai aspektai. (2013 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/kai-kurie-administracinio-proceso-mokslinio-tyrimo-metodologiniai-aspektai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 05:08
×