Kai kurių paukščių pavadinimai frazeologizmuose (etnolingvistinis aspektas)


Gužutis paukštis. Visu pauksciu pavadinimai. Zoonimai. Pauksciai pavadinimai. Gandro pavadinimai. Filmas pauksciu prisitaikymas skraidyti. Pavadinimas pauksciu temai. Zoomorfizmai bibliografija. Pauksciu pavadinimus. Etnolinkgvistinis tyrimas.

Lietuvių kursinis darbas. Įvadas. Kai kurių paukščių pavadinimų vartojimas frazeologizmuose. Zoomorfizmo balandis (karvelis) vartojimas frazeologizmuose. Bendra frazeologizmų su zoomorfizmų balandis (karvelis) semantika. Junginiai su zoonimu balandis (karvelis). Veiksmažodiniai balandžio (karvelio) kolokatai. Būdvardiniai balandžio (karvelio) kolokatai. Daiktavardiniai balandžio (karvelio) kolokatai. Zoomorfizmo gandras (gužutis) vartojimas frazeologizmuose. Bendra frazeologizmų su zoomorfizmu gandras (gužutis) semantika. Junginiai su zoomorfizmu gandras (gužutis). Veiksmažodiniai gandro (gužučio) kolokatai. Būdvardiniai gandro (gužučio) kolokatai. Daiktavardiniai gandro (gužučio) kolokatai. Zoomorfizmo gegutė (gegužė) vartojimas frazeologizmuose. Bendra frazeologizmų su zoomorfizmu gegutė (gegužė) semantika. Junginiai su zoomorfizmu gegutė (gegužė). Veiksmažodiniai gegutės (gegužės) kolokatai. Būdvardiniai gegutės (gegužės) kolokatai. Daiktavardiniai gegutės (gegužės)kolokatai. Išvados. Šaltiniai. Literatūros sąrašas. Priedas.


Etnolingvistika paprastai apibrėžiama kaip kalbotyros kryptis, tirianti kalbos ir kultūros, kalbos ir tautos santykį. Labai trumpai etnolingvistikos objektą galima nusakyti dviem žodžiais – tauta kalboje (sen. Gr. Ethnos „tauta“) (gudavičius, 2003, 3, 7).

Viena iš pagrindinių etnolingvistikos sąvokų yra kalbos pasaulio vaizdas, arba kalbos pasaulėvaizdis, į kurį reikia žiūrėti ne kai į tikrovės atspindį kaboje, bet kaip į jos interpretaciją (gudavičius, 2000, 11). Lietuvių filosofas a. Maceina nurodo, jog „kalba visados yra nuoroda į mąstymo pobūdį“. Jis kalbą apibūdina kaip tam tikrą „būties interpretaciją“, regėjimo kampą“ ir teigia, kad tik svetimos kalbos akivaizdoje žmogus suvokia, kad jo kalba skiriasi nuo kitų kalbos (maceina, 2000, 317, 459).

K. Grigas mano, kad kalba yra nepaprastai svarbus kultūros veiksnys. Keičiasi kartos ir laikai, o ji išlieka kaip pats svarbiausiais palikimas. Svarbi vieta šiame palikime priklauso didžiuliam leksikos klodui – frazeologijai. Keičiantis kartoms, frazeologizmai nepamirštami, o eina iš lūpų į lūpas šimtus ir tūkstančius metų ir dėl to atspindi etninių bei regioninių vienetų mentalitetą. Iš frazeologizmų dvelkia buvusių ir esamų kartų mąstymo logikos, jutimo, poetiškumo ir sąmojo atšvaitai, iš dalies padedantys pajusti tautos būdą (grigas, 1991).

Šio referato etnolingvistinio tyrimo objektu pasirinkta nedidelė leksikos grupė – zoomorfizmai. Zoomorfizmai – perkeltine reikšme vartojamas gyvūno pavadinimas, apibūdinant dažniausiai tam tikras žmogaus ypatybes (ktž).

Darbe siekiama nustatyt, su kokios semantikos žodžiais vartojamas tiriamasis zoomorfizmas, kaip jie vienas su kitu susiję, kaip vienas kitą veikia. Tuo tikslu žiūrima, su kokios semantikos žodžiais tiriamieji zoomorfizmai sudaro kolokacijas , kokias zoomorfines reikšmes tie žodžiai atskleidžia ar paryškina.

Referate aptariamas kai kurių zoomorfizmų vartojimas lietuvių kalbos frazeologizmuose, duomenys palyginami su atitinkamais rusų ir vokiečių kalbų faktais.

  • Lietuvių kalba Kursiniai darbai
  • 2012 m.
  • Veramilia
  • 18 puslapių (3303 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lietuvių kursiniai darbai
  • Microsoft Word 31 KB
  • Kai kurių paukščių pavadinimai frazeologizmuose (etnolingvistinis aspektas)
    10 - 1 balsai (-ų)
Kai kurių paukščių pavadinimai frazeologizmuose (etnolingvistinis aspektas). (2012 m. Kovo 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/kai-kuriu-pauksciu-pavadinimai-frazeologizmuose-etnolingvistinis-aspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 01:39