Kainų diskriminacija monopolijos sąlygomis referatas


Įvadas. Kainų diskriminacija monopolijos sąlygomis. Pirmojo laipsnio arba tobuloji kainų diskriminacija. Antrojo laipsnio kainų diskriminacija. Trečiojo laipsnio kainų diskriminacija. Išvados. Literatūra.


Monopolija - yra būdinga pasiūlą sukoncentruoti vienoje vienintelėje organizacijoje. Vartotojai kurie nori įsigyti monopolisto gaminamą prekę, neturi pasirinkimo: jie perka prekę (paslaugą) pagal monopolisto nustatytą kainą arba lieka nepatenikinę savo poreikių. Monopolija pajėgi kontroliuoti savo produkcijos kainas, keisdama pasiūlos apimtį. Monopolijos galybės esmė - galimybė kontroliuoti produkto prieinamumą rinkoje.

Darbo objektas -

Tikslas - nustatyti kokie yra kainų diskriminacijos pasireiškimo atvejai monopolijoje.

Diskriminaciją kainomis gali naudoti ir kitos firmos, ilguoju laikotarpiu gaunančios ekonominį pelną, bet labiausiai ją naudoja monopolijos. Diskiriminacija kainomis yra skirtingoms vartotojų grupėms nustatymas skirtingų, t.y diferiancijuotų kainų už tas pačias prekes arba paslaugas. Pagrindinė diskriminacijos kainomis priežastis yra ta, kad parduodamų prekių arba paslaugų vidutiniai bendrieji kaštai mažėja didėjant pirkėjų skaičiui. Nauojant diskriminaciją galima pritaukti daugiau vartotojų ir padidinti organizacijos ekonominį pelną bei bendrąsias pajamas, dar labiau apsunkinti naujų firmų įėjimą į šaką.(Skominas, 2000, p. 196-197) Kainų diskriminacija monopolistas gali užsiimti tiktai ten, kur prekė, parduota pigesnėje rinkoje, negali arba nebus pergabenta ir parduota brangesnėje rinkoje. Nepasiturintis pacientas negali perparduoti savo gydytojo paslaugų didesne kaina. Pramoninis elektros energijos vartotojas, kuris moka už elektrą pagal žemesnį tarifą negali perparduoti savo elektros kitiems vartotojams. Vadinasi, kainų diskriminaciją naudojančio monopolisto sėkmė priklauso nuo labai geros orientacijos savo prekių rinkoje ir tų prekių ar paslaugų pirkėjų psichologijoje.(Ivlinis Tomas, 1991, p. 64)

Vartotojui per gyvenimą galima atlikti tik vieną operaciją. Tarkime, kad operacijos vidutiniai ir ribiniai kaštai yra lygūs ir sudaro 40 tūkst. dol. Jeigu kainų diskriminacijos nebūtų, tai monopolinė kaina siektų 50 tūkst. dol. ir būtų atliekama 20 operacijų per metus. Ekonominį pelną, esant šiai kainai, rodo stačiakampio PmBEmPLplotas. Šis pelnas - 200 tūkst. dol. per metus.Chirurgas gali naudoti kainų diskriminaciją, kadangi operacija yra individuali paslauga, jos negalima perparduoti. Tarkime, chirurgas prašo kiekvieną pacientą pateikti informaciją apie save, kurioje yra ir finansiniai duomenys, leidžiantys nustatyti operacijų paklausos kreive. Iš šios informacijos, chirurgas sužino, kad:

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 74 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1638 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolis
  • Kainų diskriminacija monopolijos sąlygomis referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Kainų diskriminacija monopolijos sąlygomis referatas. (2016 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/kainu-diskriminacija-monopolijos-salygomis-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 08:12
×