Kaip apsaugoti maistą nuo bakterijų?


Kaip apsaugoti maistą nuo bakterijų? Kas yra maisto higiena? Užterštumo tipai. Bakterijos. Toksinai. Kas padeda bakterijoms daugintis? Šiluma. Laikas. Bakterijų dauginimosi apsauga. Bakterijų naikinimas. Bakterijos ir laikas. Sporos. Kryžminis užteršimas. Parazitų kontrolė. Valymas ir dezinfekcija. Trumpai apie bakterijas. Trumpai kaip apsaugoti maistą nuo bakterijų?

Fizinis (svetimkūniai): Juvelyriniai darbiniai, nagai, įrengimų dalys, stiklas, plytelių duženos, kaulai, pelių išmatos ir t.t. Mikrobiologinis: Bakterijos, virusai, pelėsiai, grybelis. Cheminis: Pesticidai, cheminių valiklių liekanos, sutepimo alyva, priemaišos, trąšos. Alergenai: Riešutai, garstyčių sėklos, vėžiagyviai, braškės ir t.t.

Gerosios bakterijos. Kai kurios bakterijos, kurios naudojamos gaminant sūrį ir jogurtą. Randamos žemėje, dulkėse, ant naminių gyvūnų, žmonių, rūbų, žalio maisto ir t.t. Kai kurie pelėsiai yra naudojami gaminant mėlynąjį sūrį. Mielės naudojamos duonai ir alui.

Biologinės bakterijos yra žinomos kaip patogeninės. Jos sukelia maisto apnuodijimą, dauginasi labai greitai ir gamina maiste toksinus. Patogenai yra nematomi, nes nepakeičia maisto išvaizdos, maistas kvepia ir yra normalaus skonio, simptomai pasireiškia vėliau.

Kai kurios bakterijos gamina nuodus – toksinus. Toksinai užnuodija maistą. Kai kurie toksinai gaminasi maiste augant bakterijoms. Jie vadinami egzotoksinais. Juos sunku sunaikinti, nes jie nebijo aukštos temperatūros. Bakterijos, gaminančios toksinus kūne, vadinamos endotoksinėmis. Kai kurie toksinai, pvz. E. coli 0157 gamina vericyto toksiną, kuris sukelia rimtus negalavimus ar netgi mirtį.

Bakterijos gerai veisiasi šilumoje apie +37C. Pavojaus zona yra nuo -5C iki +6C. Ši temperatūros amplitudė yra tinkamiausia bakterijoms daugintis. Taigi, patartina maistą laikyti žemesnėje kaip -5C, arba aukštesnėje kaip +63C. Pašildytas ar atvėsintas maistas šią zoną turi praeiti labai gerai.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 909 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (710 žodžiai)
  • Evelina
  • Kaip apsaugoti maistą nuo bakterijų?
    10 - 9 balsai (-ų)
Kaip apsaugoti maistą nuo bakterijų?. (2015 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-apsaugoti-maista-nuo-bakteriju.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 14:45
×