Kaip atsirado pavardės. Pavardžių istorija


Kada atsirado pavardes. Is kur atsirado pavardes. Kada ir kaip atsirado pavardes. Is kur kilo pavardes. Kada atsirado pavardes lietuvoje. Pavardziu kilmes istorija. Pavardės istorija. Pavardziu istorijos. Is ko kilo pavardes. Pavardės lietuvoje atsirado.

Pirmosios pavardės – šeimos arba giminės vardai – greičiausiai atsirado dar romos respublikos laikais, maždaug. Pr. Kr. Jau pats žodis „pavardė“ („po vardo“) rodo, kad pavardės atsirado vėliau nei vardai. Iki xiv a. Lietuvoje žmonės vadinosi tik vardais. Vėliau prie vardų pradėti lipdyti prievardžiai, įvardijantys žmogaus ypatybę, išskiriančią jį iš kitų. Lietuvių pavardės, kaip ir vardai, yra lietuviškos ir nelietuviškos (slaviškos, germaniškos) kilmės. Kaip ir europoje, pavardes lietuvoje pirmi įgijo kilmingieji, vėliau – miestų gyventojai, paskui – valstiečiai ir beturčiai. Pavardėse matyti visa mūsų vardyno istorija ir raida. Pavardė - antrasis, paveldimas iš kartos į kartą asmenvardžio dėmuo. Pavardes turi visos indoeuropiečių tautos, išskyrus islandus, kurie vietoj pavardžių naudoja tėvavardžius. Indoeuropiečių tautose, išskyrus baltus ir slavus, vyriškos ir moteriškos pavardės niekuo nesiskiria. Seniausiuose raštuose lietuviai įvardijami tik vienu vardu. Didėjant žmonių skaičiui atsirado daug žmonių su tuo pačiu vardu, todėl norint atskirti vienus žmonių nuo kitų, ypač raštuose, atsirado priedėlis, skiriamasis požymis. Tai būdavo giminystės laipsnis, profesija, pravardė. Šie prievardžiai nebuvo pastovūs. Iš šių prievardžių ir išsirutuliavo pavardės. Moterų pavardės lietuvių kalboje, kaip ir daugelyje kitų kalbų, sudaromos pagal tėvo arba vyro pavardę. Daryba skiriasi priklausomai nuo to ar moteris yra ištekėjusi, ar ne.
  • Microsoft Word 2 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (316 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gerda
  • Kaip atsirado pavardės. Pavardžių istorija
    10 - 3 balsai (-ų)
Kaip atsirado pavardės. Pavardžių istorija. (2012 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-atsirado-pavardes-pavardziu-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 06:06
×