Kaip baudžiava paveikė lietuvių mentalitetą ? Savo įžvalgas pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais (2 variantas)


Potemė 2015 metams VBE 12 klasei apie baudžiavą. (2 variantas)
Kaip baudžiava paveikė lietuvių mentalitetą ? Savo įžvalgas pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais

Savo įžvalgas norėčiau pagrįsti K.Donelaičio poema,,Metai’’, Jono Biliūno apsakymu ,,Lazda’’ ir J.T.Vaižganto apysaka,,Dėdės ir dėdienės’’.

Baudžiava ne tik nuvertino žmonęs, privertė patirti skaudžių išgyvenimų, bet ir baudžiava padarė įtaką ir šiandieniniam mūsų mąstymui. Vyresnė karta, mačiusi okupacijas, gyvenusi griežtos santvarkos laikais, yra įpratusi, kad ją kažkas valdytų. Valstiečių luomas ėmė formuotis tik panaikinus baudžiavą. Valstiečiai gavo asmens laisvę, teisę išsipirkti ir naudotis žeme, pasirinkti užsiėmimą ar verslą tik tada, kai baudžiava buvo panaikinta. Juozas Tumas Vaižgantas idealaus tautinio charakterio kūrėjas parašė apysaką,,Dėdės ir dėdienės’’ Vaižgantui savo kūrinyje “Dėdės ir dėdienės” labiausiai rūpėjo parodyti, kas vyksta žmogaus širdyje, kaip baudžiava veikia žmogaus individualybę, būdą. Vaižgantas parodė, kad pavergtas, užguitas, išnaudojamas žmogus išlieka pačiu savimi: tauriu, kilniu, doru, sąžiningu, darbščiu, mylinčiu žmogumi. Ir nežmoniškomis sąlygomis žmogus ginasi nuo nužmogėjimo. Vaižgantas subtiliai atskleidžia,ką jaučia,kaip gyvena,ką pasirenka baudžiavinio kaimo aplinkybių supančioti žmonės: Mykoliukas nesudėtingai smuikuodamas ,,šypsosi kitam pasauliui’’.

  • Microsoft Word 498 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (693 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ginte
  • Kaip baudžiava paveikė lietuvių mentalitetą ? Savo įžvalgas pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais (2 variantas)
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kaip baudžiava paveikė lietuvių mentalitetą ? Savo įžvalgas pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais (2 variantas). (2015 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-baudziava-paveike-lietuviu-mentaliteta-savo-izvalgas-pagriskite-lietuviu-literaturos-pavyzdziais-2-variantas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 19:52
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo