Kaip infliacija ir nedarbas gali reikštis tuo pačiu metu


Įvadas. Kaip infliacija ir nedarbas gali reikštis tuo pačiu metu? Ekonomika aštuntajame dešimtmetyje spartesni infliacijos tempai ir aukštesnis nedarbo lygis. Infliacijos lūkesčių problema. Nedarbo infliacijos dilemos sprendimas. Natūralaus nedarbo lygio mažinimo būdai. Kiti infliacijos mažinimo būdai. Inflaicijos poveikis ekonomikai. Pradinės skolos didėjimas dėl infliacijos. Monetarinė politika esant infliacijai. Augimo ir produktyvumo kitimas. Monetarinė ir fiskalinė politikos. Išvados. Literatūra.


Kokias strategines priemones siūlo politikai ir valdžios institucijos, norėdami įveikti infliacijos ir diedelio masto bedarbystės derinį?

kaip infliacija veikia ekonomiką/ kaip šalies gyventojai galėtų apsisaugoti nuo infliacijos pasekmių?

kodėl ekonominio augimo tempai taip žymiai skiriasi prilausomai nuo laiko, o taip pat tarp atskirų šalių?

Visūminė paklausa – viena iš didžiųjų makroekonomikos problemų.(3. p. 246)

KAIP INFLIACIJA IR NEDARBAS GALI REIKŠTIS TUO PAČIU METU?

Empiriniai septintojo dešimtmečio duomenys verčia manyti, kad , didėjant visuminei paklausai, ekonominė situacija keitėsi. Tai atitiko judėjimą Filipso kreive. Paklausos didėjimas dalinai veikė gamybos apimtį bei užimtumą ir dalinai kainas. Toliau į kairę Filipso kreivė pasidarė statesnė. Tai reiškia, kad tolesnis paklausos didėjimas sąlygojo vis didesnę infliaciją ir mažesnį nedarbą.

Patikėję, kad Filipso kreivė tiksliai apibūdina problemą, politikai susidūrė su ekonomikos politikos dilema. Panaudojant visuminės paklausos valdymo priemones, galima ekonominį vystimąsi nukreipti Filipso kreive į vieną ar kitą pusę. Bet tada visai neaišku, kurį tašką reikėtų pasirinkti.gal geriau pasirinkti kurį nors tarpinį tašką? Iš tiesų neaišku, kokį tikslą pasirinkti, balansuojant tarp nedarbo ir infliacijos: ar žemą infliaciją, ar mažo masto bedarbystę?

Skirtingais laikotarpiais vyriausybės pasirinkdavo skirtingus kelius. Vienas iš jų orientuotas į didelę bedarbystę. Kaip ten bebūtų, visiems akivaizdu, jog tai kenkia ekonomikai. Todėl prezidentu Kenedy ir Johnson‘o vyriausybės stengiasi padidinti visuomenę paklausą ir sumažinti nedarbą iki 4%. Tokia politika buvo bandoma pastūmėti 1961 metų ekonomiką.

Buvo stengiamasi ekonominę situaciją dar labiau pataisyti. Tačiau pagal Filipso kreivės principus buvo aišku, jog, dar nepasiekus 4% nedarbo lygio, infliacijos tempai pradės didėti. Norėdamas to išvengti, prezidentas J. Kenedy nustatė kainų ir darbo užmokesčio augimo ribas. Jame turėtų būti pasiektas visiškas užimtumas ir išlaikomos pakankamai pastovios kainos. Politika nedavė laukiamo rezultato. Plėtojantis ekonomikai ir mažėjant nedarbo lygiui, infliacija labai paprastėjo septintojo dešimtmečio pradžioje ji sudarė 1%, 1967m. prilygo 3%, o 1968m. jau daugiau negu 4%.(3. p. 249 – 251)

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2023 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marius
  • Kaip infliacija ir nedarbas gali reikštis tuo pačiu metu
    10 - 6 balsai (-ų)
Kaip infliacija ir nedarbas gali reikštis tuo pačiu metu. (2016 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-infliacija-ir-nedarbas-gali-reikstis-tuo-paciu-metu.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 06:54
×