Kaip kurti pastraipą?


Kas yra pastraipa?. Pastraipa – rišlių sakinių grupė (kartais gali sudaryti ir vienas sakinys). Kokia pastraipos struktūra? Pastraipa pradedama teminiu sakiniu. Aiškinamieji arba įrodomieji. Pastraipos pavyzdys. Taigi pastraipa – miniatiūrinis rašinys. Kokie sakinių santykiai pastraipoje? Kokios yra pastraipų rūšys?. Pastraipa – teksto komponavimo instrumentas. Kokios yra pastraipų rūšys? Tekstų tipai. Aprašymas (vaizdas). Pasakojimas (veiksmas). Samprotavimas (mintis).

Kas yra pastraipa?Pastraipa – rišlių sakinių grupė (kartais gali sudaryti ir vienas sakinys), siejama vienos pagrindinės minties, – yra teksto struktūros elementas.

Geras teminis sakinys ne tik pasako, apie ką bus kalbama pastraipoje, bet ir nurodo kryptį, požiūrį į tą dalyką. Jis yra labiausiai apibendrinantis sakinys visoje pastraipoje, tačiau ne per platus ir ne per siauras, toks, kad jį būtų galima pagrįsti konkrečiais dalykais. Pavyzdžiui, netinka toks sakinys: Jis gimė Vilniuje. Tai faktas, jo nėra kaip „skaidyti“. Geriau: Didelės reikšmės rašytojo gyvenime turėjo tai, kad jis gimė Vilniuje. Toks teiginys turi potekstę su daugybe klausimų: kaip nuo to priklausė jo išsilavinimas, koks buvo jo šeimos gyvenimas, kokią įtaką tai turėjo jo kūrybai ir pan. Taip pat netinka per daug bendras teiginys (pavyzdžiui, Lietuva yra Baltijos valstybė), nes jis yra per daug platus, nerodo vienos krypties, jo negalima tęsti.

Aiškinamieji arba įrodomieji sakiniai- tai kiti pastraipos sakiniai, kurie turi įrodyti, pagrįsti teminiu pastraipos sakiniu nusakytą mintį.

Šiais sakiniais galima pateikti pavyzdžių, faktų, nurodyti priežastis. Pastraipa turi būti įdomi, tačiau tokio ilgumo, kad teiginys (pirmojo lygio sakinys) būtų įrodytas. Todėl kiekvienoje pastraipoje turėtų būti keletas antrojo lygio sakinių (tiesioginio parėmimo, t. y. tinkamai pagrindžiančių teminį sakinį)), taip pat trečiojo lygio (netiesioginio parėmimo, t.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 43 KB
  • 2014 m.
  • 15 puslapių (1190 žodžiai)
  • Rasa
  • Kaip kurti pastraipą?
    10 - 3 balsai (-ų)
Kaip kurti pastraipą?. (2014 m. Lapkričio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-kurti-pastraipa.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 11:36
×