Kaip literatūroje atskleidžiamas žmogaus dualizmas?


Kaip literatūroje atskleidžiamas žmogaus dualizmas? Šatrijos Ragana, Vincas Mykolatis - Putinas.


Žmogus yra viena iš sudėtingiausių būtybių visatoje. Ypatingas žmonių mąstymas, emocijos ir atsakingumas skiria mus nuo kitų gyvų organizmų. Dažnai žmogus elgiasi vienaip, bet galvoja ir jaučia visai kitaip. ,,Deja, dvi sielos manyje gyvena / Ir tarp savęs kovoja amžinai“, – taip kalbėjo vienas žymiausių XVIII a. rašytojų, vokiečių literatūros klasikas Johanas Volfgangas Gėtė. Sielos dvilypumas – mįslė, nuo seniausių laikų kankinanti ne vien Gėtę, bet ir daugelį kitų kūrėjų bei jų personažų. Simbolistai teigė, jog kiekviename realiame daikte, reiškinyje glūdi paslaptis. Šios paslapties neįmanoma nei pasiekti, nei pažinti. Tik menininkas pajėgus atskleisti tai, kas glūdi anapus daiktų. Todėl meno uždavinys esąs fiksuoti nematomus žmogaus ryšius su visata, atskleisti žmogaus sielos slėpinį, nes jis neišmatuojamas. Šiandien mano kalbos tikslas yra atskleisti supaprastintą vaizdą modelio, kuriuo rašytojai stengiasi parodyti žmogaus dvilypumą savo kūriniuose.

XX amžiaus rašytojų Šatrijos Raganos ir Vinco Mykolaičio–Putino kuriamos daugiasluoksnės asmenybės patiria ne tik aplinkos spaudimą, verčiantį atsisakyti savasties. Daug svarbesnis ir, iš pirmo žvilgsnio, išeities neturintis yra jų vidinis konfliktas tarp išmoktų elgesio normų ir svajonių. Tokią būseną tenka išgyventi kiekvienai mąstančiai ir jaučiančiai būtybei. Tačiau išeitis iš tokios sielą draskančios būklės yra: galima susitaikyti su savimi, paklusti išorės reikalavimams arba protestuoti, keisti savo gyvenimą.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (915 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Samanta
  • Kaip literatūroje atskleidžiamas žmogaus dualizmas?
    10 - 1 balsai (-ų)
Kaip literatūroje atskleidžiamas žmogaus dualizmas?. (2017 m. Spalio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-literaturoje-atskleidziamas-zmogaus-dualizmas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 08:10
×