Kaip mokslininkai skaito lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė“


Egle zalciu karaliene pagrindine mintis. Egle zalciu karaliene aprasymas. Lietuvių liaudies pasakos eglė žalčių karalienė analizė. Liaudies pasakos prasmė. Lietuviu liaudies dainos apie egle. Egle zalciu karaliene lietuviu liaudies pasaka. Mokslo baze egle zalciu karaliene. Egle zalciu karaliene pasakos vertybes. Egle žalčiu karalienė pasaka ir mitologija rašinys. Pasakos egle zalciu karaliene pagrindine mintis.

Kaip mokslininkai skaito lietuvių liaudies pasaką „eglė žalčių karalienė“. Struktūra, kompozicija. Variantas – metodai. Autoriai. Išsakytos įdėjos ir mintys.

Pasakos siužetas, struktūra, kompozicija ir kt. Gali būti įtakota indoeuropiečių mitologijos. Eglės žalčių karalienės likimą vaizduojanti pasaka artima antikiniams mitų siužetams.

Pasakos veiksmo laikas nėra neapibrėžtas, o yra susietas su konkrečiu metų periodu – veiksmas prasideda ir baigiasi vasarą. Galimas daiktas, kad tai sąsaja su derliaus nuėmimu ir su tuo einančiomis apeigomis.

Kulminacinis pasakos įvykis – žalčio nužudymas. Dainuojamuose pasakos intarpuose, kur gailimasi žilvino ar pasiverčiama medžiais, pasigirsta raudų intonacijos.

Lietuvių pasakos veikėjų mitinės prasmės, bendros siužeto schemos ir atskirų detalių panašumas, o kartais net sutapimas su antikiniais mitais (pagrobimas, užduotys, nužudymas, apraudojimas, metamorfozės) rodo neabejotiną vidinį pasakos ir šių kūrinių ryšį.

Pasakos stebuklai nėra antgamtiniai krikščionišku suvokim. Jie neateina iš transcendencijos (būties anapus), jie kyla iš transsubstiacijos galią (sugebėjimą keisti formą) turinčios gamtos, kurios neatskiriama dalis yra žmogus, labiau - moteris.

Pasakoje neabejotinai turime reikalą su sakralinės sferos įsiveržimu į sekuliarinę (žemiškąją). Pagal n. Vėliaus teoriją senojoje baltų religijoje požeminis pasaulis yra kunigų sfera, dangus – karių, žemės paviršius priklauso žemdirbiams. Žilvinas tokiu atveju tampa kunigu, jis gali būti ir velnias, kuris taip pat priklausė tai požeminei sferai.

Pasakoje susitinka dievybė ir žmogus; taip ji tampa ne vien pasakojimu, o mitologiniu tekstu, nes mitologiniai tekstai apmąsto giliausius žmogaus egzistencijos klausimus.

„ežk“ be kita ko aprašo ištekėjusią moterį ir jos santykius su broliais, tėvais ir, kita vertus, su vyru.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2012 m.
  • 8 puslapiai (3975 žodžiai)
  • Kamile
  • Kaip mokslininkai skaito lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė“
    10 - 1 balsai (-ų)
Kaip mokslininkai skaito lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė“. (2012 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-mokslininkai-skaito-lietuviu-liaudies-pasaka-egle-zalciu-karaliene.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:37
×