Kaip vaizduojama emigranto dalia XX amžiuje


Kaip vaizduojama emigranto dalia XX. II pusėje ir šiuolaikinėje lietuvių literatūroje.


Lietuva išgyveno ne vieną emigraciją. Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjus Stalino represijoms iš mūsų šalies pasitraukė daug inteligentų, kultūros žmonių. Išeivijos literatūroje dramatiškai atskleidžia, ką išgyvena žmogus, nutraukęs ryšius su gimtąja žeme, išplėštas iš egzistencinio lizdo, apmąstantis tėvynės likimą, ieškantis atramų, padedančių ištverti dabarties nykumą. Vienas tokių rašytojų – Antanas Škėma. Antanas Škėma gyveno pasaulyje, kurį krėtė Antrojo pasaulinio karo siaubai, okupacijos, žudynės, trėmimai, prievartinė emigracija, ir suvokė, kaip sunku ne tik išlikti savimi, bet apskritai išsaugoti žmogiškumą. Nes žmogus jaučiasi niekas istorijos absurdo akivaizdoje ir nebeturi į ką atsiremti, griūva viskas, kuo tikėta, kas buvo vertybės: humanizmas, tikėjimas laime, ramybė. Škėmos mirtis, kūno koliažas , pabiręs ant asfalto liudija išsibarsčiusios, išskaidytos po pasaulį, benamės, bežemės išeivijos likimą. Be egzistencinės nevilties Škėmą ir kitus išeivijos rašytojus slėgė ir kaltės dėl paliktos tėvynės jausmas. “Tikrieji didvyriai žuvo ir žūva Lietuvoje, o išeiviai, kad ir kokiais garžiais žodžiais kalbėtų apie tėvynę, visada liks antraeiliais herojais,- kalbėjo Škėma.

Ypač emigracijos tema tapo svarbi XX a. II pusėje, kai rašytojai ir poetai turėjo stiprų ryšį su tėvynę. Literatūroje dar matome stiprų tautiškumo, prarastos tėvynės motyvą, žmogus dar tapatina save su gimtąja kalba ir savo kraštu.  Tai atspindėjo poetų žemininkų kūryboje, kurie išleido antologiją “Žemė” ir išsakė savo ilgesš gimtinei.

  • Microsoft Word 194 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (968 žodžiai)
  • Mokykla
  • Evelina
  • Kaip vaizduojama emigranto dalia XX amžiuje
    10 - 3 balsai (-ų)
Kaip vaizduojama emigranto dalia XX amžiuje. (2016 m. Balandžio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaip-vaizduojama-emigranto-dalia-xx-amziuje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:09
×