Kalbininkas Jonas Jablonskis


Įvadas. Biografijos faktai. Kalbininkas-Jonas Jablonskis. Vadovėliai. Gramatikos. Sintaksės darbai. Jonas Jablonskis-varpininkas. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Savo darbo objektu pasirinkau lietuvių bendrinės kalbos kūrėją, normintoją ir ugdytoją Joną Jablonskį, kuris neretai vadinamas bendrinės lietuvių kalbos tėvu. Referate trumpai apžvelgsiu kalbininko gyvenimą, peržvelgsime svarbiausius kalbos taisymus ir šiandien daromą įtaką kalbai.

1901 m. gramatikoje kalbininkas išdėstė bendrinės lietuvių kalbos norminimo programą. Joje aiškiai nusakytas bendrinės kalbos ir tarmių santykis, įtvirtinta bendrinė kalba vakarų aukštaičių tarmės pagrindu. Šios gramatikos rašybos sistema nedaug tesiskiria nuo dabar mūsų vartojmos. Fonetikoje griežtai skiriami ilgieji ir trumpieji balsiai, įteisinti svetimi priebalsiai f, ch, h. Tiesa, 1901 m. gramatika turėjo nemažai trūkumų. Ji nebuvo labai išsami, palikta įvairių gretiminių formų ( pvz.: butute, butumėte), taip pat, prastų terminų (pvz.: priekininkas-galininkas, veiksmavardis-dalyvis, sąjungojimas-asmenavimas), nors dauguma buvo geri (pvz.: garsas, priebalsis, vienaskaita). Ypač silpnas buvo sintaksės skyrius. Vis dėlto, 1901 metų gramatika tuo metu buvo labai populiari, o jos vaidmuo labai didelis. 1919 m. Vilniuje išėjo „Lietuvių kalbos gramatika“, pasirašyta P. Kriaušaičio ir Rygiškių Jono, slapyvardžiais. 1922 m. Rygiškių Jono slapyvardžiu buvo išleistas ypač reikšmingas antrasis, papildytas, šiog gramatikos leidimas. Jis ir dabar tebėra vienas iš geriausių ir išsamiausių bendrinės lietuvių kalbos vadovėlių, tebeturintis teorinę ir praktinę vertę.

Didelė dalis J. Jablonskio straipsnių buvo skiriami kalbos dalykams. Jis analizavo rašybos, etimologijos, semantikos ir sintaksės dalykus, kuriuose recenzavo gramatikas ir žodynus, dar kituose pateikdavo kalbines leidinių analizes. „Varpe“ pirmą kartą mūsų raštijos istorijoje buvo pradėta diskusija dėl rašybos. Straipsnyje „Dar keletas žodžių apie mūsų rašybą“ (1893, Nr. 1) J. Jablonskis aptaria rašybos klausimus: ilgųjų ir trumjųjų balsių skyrimą (i-y, u-ū) dvibalsių ie, uo atitikmenis tarmėse ir jų rašybos ypatumus, vietoj afrikados č siūlo naudoti tš, nosinių balsių, vadinamojo minkštumo ženklo-raidės i rašymąpo minkštųjų priebalsių.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1819 žodžiai)
  • Vilma
  • Kalbininkas Jonas Jablonskis
    10 - 3 balsai (-ų)
Kalbininkas Jonas Jablonskis. (2016 m. Kovo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbininkas-jonas-jablonskis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:33
×