Kalbos etiketas referatas


Referatas. Žmogus yra visuomeninė būtybė, nuolat bendraujanti su kitais žmonėmis. Kalbos etiketas. Kasdien girdime arba patys tariame sveikinimosi žodžius labas rytas, laba diena, labas vakaras. Neretai sveikinamės ir galininko linksniu labą rytą, labą dieną, labą vakarą, taip tarytum duodame sveikinamajam žmogui rytinę dovaną – labą žodį. Kartais prie sveikinimosi žodžio sveikas pridedamas dar būdvardis gyvas ar drūtas.

Prisimenama nesimatymo trukmė, dažniausiai hiperboliškai: Seniai regėtas, seniai girdėtas! Kiek metų! Metų metus nesimatėm! Amžiais nematytas!..

Susitikę bičiulį po sunkesnės ligos, pirmiausia teiraujamės apie jo sveikatą: Na kaip? Ar jau kiek sustiprėjai, atsigavai? Kaip savijauta dabar?..

Laukiantis draugas ramina vėliau atėjusį: Tu laiku atėjai, tik aš paankstinau. Tu visada punktualus. Džiaugiuosi tave matydamas...

Nemandagu, nedraugiška būtų radyti nepasitenkinimą, priekaištauti pavėlavusiam draugui, ypač kai šis ne tik atsiprašo, bet ir nuoširdžiai paaiškina pavėlavimo priežastį.

Atsakant bičiuliui į kalbinamąjį mandagumo klausimą, reikia tarti tradicinį padėkos žodį ačiū ar dėkui ir atsakyti labai trumpai, nesileidžiant į asmeninio gyvenimo smulkmenas:

Kaip visada. Kaip seniau. Senoviškai. Viskas po senovei. Nieko ypatinga...

Girtis negaliu. Girtis nėra kuo. Nei gerai, nei blogai. Nei šiaip, nei taip. Šiaip sau.

Jei žinome, kad sutikto bičiulio gyvenime yra įvykę kas ypatinga, būtų naivu pradėti kalbą įprastiniais klausimais. Mus turi jaudinti bičiulio džiaugsmai ir nesėkmės, todėl ir pirmieji žodžiai turėtų išreikšti mūsų jautrumą bičiuliui:

Jei draugą ištiko kokia nelaimė – neteko artimo žmogaus, nukentėjo avarijoje ar gaisras jam pastogę sunaikino,- kalbėti pradėsime nuo užuojautos žodžių:

  • Kalbos kultūra Referatas
  • Microsoft Word 58 KB
  • 2014 m.
  • 20 puslapių (5437 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lorceta
  • Kalbos etiketas referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Kalbos etiketas referatas. (2014 m. Balandžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-etiketas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 20:44
×