Kalbos Europos sąjungoje Kalbų svarba


Kalbų svarba. Kuo ES oficialiosios kalbos statusas svarbus lietuvių kalbai. Europos kalbos. Gimtoji ir dar dvi kalbos. Regioninės ir mažumų kalbos. Migrantų kalbos. Kalba ir judumas. Kalbos ir verslas neatsiejami. Kiekvienų metų rugsėjo 26 d. minima Europos kalbų diena. Kalbos mokėjimo aprašai. Naudingos nuorodos. Idėjos užduotims.


Europos Sąjungoje 23 kalbos, taip pat ir lietuvių bei lenkų, bet ne rusų, yra paskelbtos oficialiomis. Tai reiškia, kad tomis kalbomis rengiami ir skelbiami visi ES įstatymai; piliečiai, įmonės ir įstaigos gali susirašinėti su ES institucijomis ta pačia kalba, kaip ir su savo šalies valdžios institucijomis. Europos Parlamento nariai gali kalbėti savo atstovaujamų piliečių kalba. Parlamento nariai lietuviai turi tokią pačią teisę kaip jų kolegos vokiečiai kalbėti už juos balsavusių žmonių kalba.

ES kalbų šaknys yra įvairios. Dauguma kalbų priklauso didelei indoeuropiečių kalbų germanų, keltų, romanų, slavų, graikų ir baltų šakoms. Estų, suomių ir vengrų kalbos priklauso ugrų-finų kalbų šeimai. Maltiečių kalba artima arabų kalbai, bet turi ir italų kalbos savybių.

Kada kalba gyva, o kada jai gresia pavojai, sprendžiame iš to, kaip plačiai ji vartojama įvairiose gyvenimo srityse. Kalbos pozicijos tvirtėja, kai ją vartoja valdžios įstaigos, verslas, įvairių sričių ekspertai. Todėl tai, kad lietuviškai rengiami ES dokumentai, kur nagrinėjamos naujos realijos, mokslo, technikos, politikos sritys, padeda turtinti kalbą naujais terminais ir išraiškos galimybėmis.

Nors dauguma europiečių kaip pirmąją užsienio kalbą pirmiausia renkasi anglų, o po jos – vokiečių ir prancūzų kalbas, tam tikromis aplinkybėmis gali būti tinkamesnės kitos kalbos. Pavyzdžiui, kai ES piliečiai nori padirbėti, sieti verslą, pasimokyti ar turi draugų šalyje, kur vartojama kita kalba. Tokiais atvejais mokytis kaimyninės šalies kalbos galėtų būti naudingiau. Iš dalies dėl šios priežasties Europos Sąjunga ragina žmones, jeigu įmanoma, mokytis dviejų užsienio kalbų.

Iš 2006 m. „Eurobarometro“ tyrimo paaiškėjo, kad 28 proc. apklaustųjų, be gimtosios, moka dar dvi kalbas. Vis dėlto iš tyrimo rezultatų taip pat matyti, kad septyniose ES šalyse (Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, Rumunijoje ir Vengrijoje) nuo pusės iki dviejų trečdalių gyventojų nemoka jokios užsienio kalbos.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1597 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gabrielė
  • Kalbos Europos sąjungoje Kalbų svarba
    10 - 3 balsai (-ų)
Kalbos Europos sąjungoje Kalbų svarba . (2017 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-europos-sajungoje-kalbu-svarba.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 23:00
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo