Kalbos klaidų savadas


Žodyno klaidos. Vertalai vertalai. Semantizmai hibridai. Nevartotinos svetimybės barbarizmai žargonas barbarizmas. Žodžių daryba. Priešdėlių vediniai. Priesagų vediniai. Avas , a. Uotas , ingas. – uotas. – ingas. – iškas. Gramatinių žodžio formų parinkimas ir vartojimas. Profesorius (= profesorė ). Laukiamas svečias (= viešnia ). Inžinierius Augaitienė ( = inžinierė Augaitienė ). Ateljė , dekoltė , dosjė , esė , kupė , turnė. Nauja ateljė , trumpa esė , patogi kupė. Atašė ir portjė. Tas portjė. Ta portjė. Ekiu , interviu , meniu. Įdomus interviu , patrauklus meniu. Ne kelinto. Ne šešto. Medinis , medinė , vakaris , vakarė. Linksnių ir asmenų galūnės. Auksiniui (= auksiniam ) žiedui. Ar spėjote pasiruošti kontroliniui (=. Kalbos dalys , jų formos. Ne trejų. Ne abejas. Ne keleri. Ne penkis. Ne dvi. Ne tris. Ne šeši. As , as , asis , oji. XX amžiuje. XX ajame. Kažkas , koks , ia , kažkoks , ia. Kas tai. Koks tai. Kažkas tai. Kažkoks tai. Kažką tai. Kažkuo tai. Kokią tai. Kokią nors. Ne abi. Įvardžiuotinės formos. Ne laukiantieji. Ne turintieji. Ne raginantieji. Ne budintysis. Ne pirmininkaujant ys is. Ne dirbančiųjų. Ne vedantysis. Ne pirmos. Ne antroje. Ne penkta. Du tūkstančiai šeštųjų metų. Du tūkstančiai penktųjų. Vasario šešioliktąją. Veiksmažodžiai ir jų formos. Ne padažnintas. Ne padidintas. Ne raminančiųjų. Ne svaiginančįųjų. Ne siuvančioji. Ne gydančiosios. Ne gaivinančių. Tėvui sugrįžus. Ne dirbant. Ne išgirdus. Ne pavalgius. Ne grįžus. Ne miegant. Ne einant. Ne laukiant.

Su pagarba- Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos mokytojos Joana Jovaišienė ir Violeta Dumčiuvienė

apšildyti — nevart. r. „šildyti“

atspausdino — nevart. r. „išspausdinti“

atidaryti — nevart. r. „atsukti“

atleisti — nevart. r. „parduoti“

atsinešti — nevart. r. „žvelgti“

atžymėti — nevart. r. „pažymėti“

praeiti — nevart. r. „paeiti“

III. Kai kurie tarptautiniai žodžiai turi galūnę -ė, todėl laikomi moteriškosios giminės daiktavardžiais (ateljė, dekoltė, dosjė, esė, kupė, turnė).

Pvz.: nauja ateljė, trumpa esė, patogi kupė.

Pvz.: įdomus interviu, patrauklus meniu.

IV. Įvardis kelintas ir kelintinių skaitvardžių vyriškosios giminės formos nevartojamos mėnesio dienai nusakyti (diena - mot. g. daiktav.).

II. Yra daiktavardžių, kurių vartojama tik vienaskaita {duona, cukrus, laimė). Tai vienaskaitiniai daiktavardžiai. Jie nekaitomi skaičiais:

Negalima vartoti bendraties su jungtuku kad tikslui reikšti.Vanduo nuleistas, kad užtikrinti (= butų užtikrintas) žmonių saugumą (= as). Paskubėk, kad nepavėluoti (= nepavėluotum) į varžybas.

III. Tik su daugiskaitiniais daiktavardžiais, t. y. turinčiais tik daugiskaitą, vartojami įvardžiai abeji, abejos, keleri, kelerios.

Pvz.: Laukiantieji nekantravo.

Pvz.: Tai buvo penkta statybininkų pastatyta mokykla. Antros bandelės nespėjau suvalgyti.

II. I. Kartais veikėjas sakinyje nebūna pasakytas, jis tik numanomas. Tada reikia pagalvoti, kokiu linksniu jis turėtų būti išreikštas, kad taisyklingai vartotume tarinį.:

I. Kartais veikėjas sakinyje nebūna pasakytas, jis tik numanomas. Tada reikia pagalvoti, kokiu linksniu jis turėtų būti išreikštas, kad taisyklingai vartotume tarinį:

Pvz.: Vaikai susispietė apie (aplink) stalą.

  • Microsoft Word 48 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4888 žodžiai)
  • Arnas
  • Kalbos klaidų savadas
    10 - 7 balsai (-ų)
Kalbos klaidų savadas. (2015 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-klaidu-savadas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 19 d. 00:48
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema