Kalbos mirtis


Skaidres apie mirtį. Del ko mirsta kalbas?. Kodel mirsta kalbos. Mirtis skaidres. Kodel miršta kalbos?. Kalbos dalys+skaidres. Kalbos mirtis recenzija. Kodel kalbos mirsta?. Skaidres apie mirty. Skaidres mirti.

Kas yra kalbos mirtis? Pavojaus lygmenys. Kodėl kalbos miršta? Kalbos nykimo požymiai. Leksiniai ir gramatiniai kalbos nykimo požymiai. Sociolingvistiniai kalbos nykimo požymiai. Ar lietuvių kalbai gresia išnykimas? Kalbos atgaivinimas. Išvados.

XXa. pabaigoje pranešimai apie kalbų mirtis tapo įprasti ir nieko nestebino. Kai miršta paskutinis nykstančia kalba šnekėjęs žmogus, neįrašyta jo tautos kalba prarandama negrįžtamai. Pati kalbos mirtis labai primena gyvūnų ir augalų rūšių mirtį.

Mirusi kalba, tai kaip ir miręs žmogus. Sunku atsakyti, kiek kalbų yra ant mirties slenksčio, o taip yra dėl kelių priežasčių: Visų pirma, žmonės gali suprasti, kad jų kalba miršta, bet nesuprasti, kaip greitai. Kita priežastis yra dar neatrastos kalbos. Dauguma kalbų yra mažai tyrinėtos. Sunkumų kelia ir neaiškumai dėl pavadinimų.

Iškyla toks klausimas, kiek vartotojų garantuoja kalbos išlikimą? David Crystal teigia, kad bendras gyventojų skaičius nėra labai svarbus. Nustatyti kalbos būklę vien gyventojų skaičiaus nepakanka.

Paprastai skiriami trys kalbos lygmenys: kalba yra saugi; nykstanti; mirusi. Michaelas Kraussas sugalvojo dar vieną terminą – mirštanti kalba (kalba, kurią vaikai nebesimoko kaip gimtosios kalbos).

Galima nesunkiai nustatyti visus veiksnius, bet kol kas neįmanoma jų apibendrinti visuotiniais terminais. Galbūt didžiausia priežastis yra fizinio pavojaus veiksnys. Kita priežastis yra kultūrinė asimiliacija. Tai gali nutikti keliais būdais: Demografinės pusiausvyros suardymo, kai labai daug žmonių atvyksta į bendruomenes ir užgožia jas. Kitas būdas – viena kultūra gali dominuoti prieš kitą kultūrą ir nesant dideliam migrantų antplūdžiui, pavyzdžiui, dėl karinio pranašumo arba dėl ekonominių priežasčių.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 778 KB
  • 2016 m.
  • 20 puslapių (719 žodžiai)
  • W456
  • Kalbos mirtis
    10 - 1 balsai (-ų)
Kalbos mirtis. (2011 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-mirtis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 14:17
×