Kalbos norma Kalbos norminimo principai


Kalbos norma. Kalbos norminimo principai (kalbos normos ypatybės). Kalbos atmainos. Tarmių kalba. Bendrinė kalba nuo kitų kalbos atmainų (įvairių tarmių. Dėl savo universalumo BK turi ne tik daug vartotojų. Tarptautinis žodis norma yra kilęs iš lotynų kalbos ir sietinas su veiksmažodžiu nosco. Kas yra kalbos norma? Ar norma būdinga tik bendrinei kalbai? KALBOS NORMA – tai kalbos reiškinio visuotinė vartosena. Skirkime du dalykus normą ir kodifikaciją. Norma – dinamiškas, kintantis reiškinys. Svarbiausi kodifikacijos šaltiniai. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas (įvairūs leidimai. . Aš pažinau karalių. Senosios lietuvių kalbos turtai. Kokia arklių spalva?

Kalbos norma. Kalbos norminimo principai (kalbos normos ypatybės).

Bendrinė kalba nuo kitų kalbos atmainų (įvairių tarmių, profesinių dialektų, žargono) skiriasi tuo, kad ji yra daugiau ar mažiau apdorota sistema, vartojama tautos bendravimo, kultūros poreikiams. Bendrinė kalba yra visos tautos bendravimo priemonė, kuri jungia daugybę žmonių, susiskirsčiusių teritoriškai, socialiai.

Dėl savo universalumo BK turi ne tik daug vartotojų, bet ir ne mažiau adresatų. O kuo didesnei visuomenės daliai bendrinė kalba skiriama, kuo daugiau adresatų, tuo įvairiau gali būti suprantama kalbos raiškos priemonėmis perteikiama informacija, tuo sudėtingesnis grįžtamasis ryšys. Bendrinės kalbos negalima palikti stichiškai plėtotis, jai būtina ypatinga priežiūra. Todėl bendrinės kalbos norma yra ne tik savybė, požymis, bet ir absoliuti būtinybė.

KALBOS NORMA – tai kalbos reiškinio visuotinė vartosena, nepriklausanti nei nuo individo pažiūrų bei norų, norma būdinga kokiam nors kalbiniam kolektyvui, šnektai, tarmei, tautai.

Skirkime du dalykus: NORMĄ ir KODIFIKACIJĄ. Norma yra realūs kalbos įgūdžiai, reali vartosena, o kodifikacija (lot.

  • MS PowerPoint 3089 KB
  • 2016 m.
  • 18 puslapių (473 žodžiai)
  • Mokykla
  • Justyna
  • Kalbos norma Kalbos norminimo principai
    10 - 6 balsai (-ų)
Kalbos norma Kalbos norminimo principai. (2015 m. Balandžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-norma-kalbos-norminimo-principai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 21:12
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo