Kalbos sistema, norma, vartosena, klaidos


Kalbos sistema, norma, vartosena, klaidos. Bendrinės kabos normų kodifikavimas. Bendrinės kalbos normų kodifikacija. Bendrinės kalbos kodifikacija. Dinaminė ir diferencinė normos teorija. Kalbos tvarkybos principai ir kriterijai. Klabos tvarkybos principai ir kriterijai. Kalbos tvarkybos principai ir kriterjai. Norminamieji leidiniai ir tvarkybos institucijos. Bendrinės kalbos normų ugdymas. Klaidų skirstymas ir šaltiniai. Didžiosios kalbos klaidos. Ar žinote kas yra. Pasitikrinkite.

Kodifikacija – (lot. codificatio) codex „kamienas, knyga“ + facio „darau“ – teisės terminas reiškiantis įstatymų sisteminimą ir junglumą į vieną bendrą sistemą – kodeksą.

Kvintilianas: gramatikų reikalas – taisyklingos kalbos formavimas (recte loquendi scientiam). „[S]u visu galimu atidumu ir kantrybe dirbti tam, kad būtų galima duoti mūsų kalbai tikslias taisykles ir padaryti ją tinkamą kalbėti apie menus ir mokslus“ (kardinolo Rišeljė suformuluotas statusas).

Kodifikacija yra svarbiausias požymis, kurio bendrinė kalba skiriasi nuo tarmių ir kitų garsinių kalbos vienetų. Egzistuojančių taisyklių visuma ir vadinasi bendrinės kalbos kodifikacija.

Lietuvių bendrinės kalbos normų šaltiniai: bendrinės kalbos vartosena, tarmių faktai, tautosaka, grožinė literatūra.

Norma (lot.) reiškia „matas, tikslu nurodymas, pavyzdys“. Norma yra būtina kiekvienos kalbos egzistavimo sąlyga, kiekvienos kalbinės komunikacijos požymis.

Sistema – struktūra – norma Sistema yra „visuma galimybių, koordinačių, kurios rodo uždarus ir atvirus kelius į kalbą, suprantamą konkrečiam kolektyvui“. Struktūra yra jau realizuoti kalbos faktai. Norma yra realiai egzistuojanti visuotinė vartosena, nepriklausanti nei nuo individo pažiūrų ar norų, nei nuo rašytinių autoritetų.

Normos požymiai: variantiškumas, stabilumas, istoriškumas, visuotinumas, susiskaldymas. Pirmieji 3 leidžia kalbėti apie dinaminę normos teoriją, o paskutiniai 2 – apie diferencinę.

Trys normos ypatybės – variantiškumas, stabilumas ir istoriškumas – sudaro vieną ypatybių pluoštą, kurio viena ypatybė determinuoja kitas ir negali būti be kitų paaiškinama. Dialektinę vienybę sudaro ir dvi kitos normos ypatybės – visuotinumas ir susiskaldymas.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 51 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (780 žodžiai)
  • Jurga
  • Kalbos sistema, norma, vartosena, klaidos
    10 - 7 balsai (-ų)
Kalbos sistema, norma, vartosena, klaidos. (2015 m. Spalio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-sistema-norma-vartosena-klaidos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 11:14
×