Kalbos standartizavimas


Įvadas. JAV ir Vakarų Europos kalbų standartizavimo teorijos. Haugeno teorijos plitimas. Kalbos norminimo principai. Sąvokos. Lietuvių kalbos raidos istorija. Išvados. Literatūra.

Aprašant bendrinių kalbų istoriją paprastai aptariami tokie anglų kalbos terminai kaip literary language (literatūrinė kalba), common language (bendra kalba), national language (nacionalinė kalba), King‘s language (karaliaus / rūmų kalba) ir standard language (standartinė kalba). Šiais terminais nusakomi tam tikri bendrinės kalbos raidos etapai. Dabar plačiai paplitęs, įprastas ir vartojamas terminas yra standard language, kiti vartojami tik kai kuriuose darbuose, lingvistiniame žodyne ar enciklopedijoje.

Nors pirmieji terminai teigiama, kad yra riboti ir jau išstumiami iš vartosenos, tačiau jie apibūdina tam tikrus kalbos raidos etapus. Pats seniausias terminas yra Karaliaus ir rūmų kalba, šalia šio termino dar vartojama Queen‘s language (Karalienės kalba). Pats karalius buvo autoritetas, kaip siektina norma, todėl jo bei dvariškių kalba tapo pripažintu ir bendru kalbos variantu.

Terminas bendra kalba yra gana retas, lingvistiniame žodyne A Dictionary of Linguistics apibūdinamas kaip kalbos variantas, kuris yra priimtas ir vartojamas įvairių visuomenės sluoksnių, tačiau daugiau tų, kurie yra labiau išsilavinę. Šis kalbos variantas suvokiamas kaip tarmių lyginimas ir slopinimas, vienos bendros kalbos siekimas. Lingvistas Einaras Haugenas nurodė nežymią skiriamąją ribą tarp tarmės ir bendros kalbos ir įvardijo common language kaip ankstyvąją bendrinės kalbos stadija, kai dar nebuvo norminamųjų veikalų.

Nacionalinės kalbos apibrėžtis akcentuoja tautinį, socialinį ir politinį kalbos aspektus. Šis kalbos variantas rodo ne tik kalbos bendrumą, prestižą, bet kalbos ir tautos atskyrimą nuo kitų nacijų. Anot lingvisto prof. Roy‘aus Harriso nacionalinės kalbos terminas ilgainiui imtas keisti į standartinės kalbos terminą, nes nacionalinė kalba yra standartizuota dėl valdžios vykdomos politikos ir istorijos veiksnių.

Teigiama, kad stilizuota, formali, graži kalba yra literatūrinė kalba. Bet šis terminas yra gana siauras ir apibūdina tik rašomąją kalbą, todėl negali būti taikomas įvardyti bendrinei kalbai. Vis dėl to, literatūrinė kalba yra aukščiausias kalbos formos stilius ir literatūriškumas yra viena iš svarbiausių standartinės kalbos semų.

Taikomosios lingvistikos (applied linguistic) profesorius Johnas E. Josephas įrodinėja, kad tokios sąvokos kaip literatūrinė kalba, nacionalinė kalba ir bendra kalba yra netinkamos, nes pastarosios dvi yra netikslios ir neatitinka realijų (kaip įrodymą pateikia buvusios Britų imperijos kalbinę situaciją), o literatūrinė kalba apibūdina tik rašomąją kalbą (nors rašomoji kalba visuomet turėjo didesnę socialinę vertę, kalba susideda iš rašomosios ir šnekamosios kalbos). Karaliaus ir rūmų kalbos terminas rodė kalbos priklausomybę nuo aristokratų ir nuo valdančiųjų. Tad J. E. Josephas kaip tinkamiausia terminą įvardijo standartinė kalba ir pagrindė tuo, kad šis terminas siejamas su kokybiškumu ir bendra vartosena.

Anglų kalbos žodis standard kalbant apie kalbos norminimą pirmą kartą pavartotas 1711m., o kaip terminas standard language – 1858m. (Joseph, 1987: 3–5) ir dabar vartojamas įvairių šalių kalbininkų. Šis terminas rodo nuoseklų ir dėsningą kalbos struktūros (taisyklių) kūrimą bei tų taisyklių taikymą (Cidzikaitė, 2002: 278). Svarbiausios šio termino semos apibūdinamos kaip kokybė, norma, bendra, pastovumas bei rašto kalba. Nors standartinės kalbos terminas kalbotyroje yra naujausias, bet jis pakeitė visus anksčiau išvardytus terminus. Pirma, dėl to, kad yra plačiausias ir apima rašytinę bei sakytinę kalbą, antra, standartizuota kalba sunorminta, yra parengta ir išleista norminamųjų veikalų, valstybėje veikia institucijos taikančios kalbos taisykles. Taigi, standard language apima tiek visus pačios kalbos aspektus, tiek tos kalbos vartojimo taisykles bei normas bei nubrėžia labai aiškią ribą tarp standartizuotos kalbos ir tarmių.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2014 m.
  • 13 puslapių (3082 žodžiai)
  • Universitetas
  • Austėja
  • Kalbos standartizavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Kalbos standartizavimas. (2014 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbos-standartizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 01:31
×