Kalbotyros pradmenys. Referatas


Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia. Kazimieras būga referatas. Frydrichas kuršaitis. Pirmosios lietuviu kalbos gramatikos ir zodynai. Teises pradmenys referatai. Lietuviu kalbos tyrimai referatas. Kalbotyra referatas. Lietuvos gramatikos pradžia referatas. Lietuviu žodynas referatas. Lietuviu kalbotyros pradmenys.

Lietuvių kalbos gramatikos ir žodynai. Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia. Kazimieras būga. Jonas jablonskis. P. Skardžiaus, S.Salio ir kitų kalbininkų darbai. Tolesni lietuvių kalbos tyrimai.

Pirmoji žinoma Lietuvių kalbos gramatika buvo išleista 1653m. Karaliaučiuje. Ją lotyniškai parašė danielius kleinas. Joje apibendrinta bei sunorminta jau daugiau negu šimtą metų turinčios to laikotarpio prūsijos Lietuvių raštijos kalba.

Po 30 metų, kai pasirodė d. Kleino gramatika, tame pačiame karaliaučiuje buvo išleista nauja gramatika, kurią dar prieš d. Kleiną parašė kristupas sapūnas, vėliau kiek perdirbo ir išleido teofilis gotlibas šulcas.

Lietuvių valstybės teritorijoje iki xix a. Tepasirodė tik viena nežinomo autoriaus lotyniškai parašyta gramatika 1876 m. Halėje (vokietijoje) išėjo kita labia vertinga taip pat vokiečių kalba parašyta Lietuvių kalbos gramatika. Jos autorius frydrichas kuršaitis. Minėta dar orginali, labia vertinga kazimiero jauniaus ,,Lietuvių kalbos gramatika’’, išleista sankt peterburge.

Pirmąją norminę Lietuvių bendrinės kalbos gramatiką parašė žymusis mūsų kalbininkas jonas jablonskis. Vėliau j. Jablonskis išleido dar dvi Lietuvių kalbos gramatikas:vilniuje 1919 m. Ir Kaune 1922 m. Pastaroji yra pati svarbiausia.

Gramatikos buvo leidžiamos ir vėliau. Didžiausia iš visų Lietuvių kalbos gramatikų, o drauge ir išsamiausia yra Lietuvos mokslų akademijos Lietuvių kalbos ir litearatūros instituto 1965-1976 m. Išleista trijų tomų ,,Lietuvių kalbos gramatika’’. Tai mokslinė aprašomoji gramatika.

1994m. Išleista ,,dabartinės Lietuvių kalbos gramatika’’. Šią gramatiką rašė keliolika žymiausių Lietuvių kalbininkų.

Pirmasis Lietuvių kalbos žodynas pasirodė vilniuje apie 1620 m. Jame lotyniški žodžiiai išversti įlenkų ir Lietuvių kalbą. Autorius-konstantinas sirvydas. Tai vienintelis žodynas Lietuvoje iki pat xixa.

Vertingiausi kalbos žodynai pasirodė tik xxa. Antroje pusėjė arba dar tik rengiami spaudai. Ypač reikšmingas frydricho kuršaičio žodynas. F. Kuršaitis rinko ne iš raštų, bet pirmiausia iš gyvosios prūsijos Lietuvių kalbos. Mokslininkai f. Kuršaičio žodynus labia vertina ir iki šių dienų jais tebesinaudoja.

Minėtinas ir apie 1850-1864m. Parašytas simono daukanto lenkų-Lietuvių kalbų žodynas, kuriame yra apie 38 000 žodžių.

Iš visų Lietuvių kalbos žodynų reikšmingiausias, didžiausias ir išsamiausias yra daugiatomis ,, Lietuvių kalbos žodynas’’. Jo sumanytojas ir pirmasis leidėjas- kazimieras būga. Jis dar mokyklos suole į atskirus sąsiuvinius pradėjo užrašinėti žodžius būsimajam žodynui.

Po k. Būgos mirties nutrūkusį darbą nuo 1930 metų tęsė juozas balčikonis kartu su kitais kalbininkais.

  • Microsoft Word 177 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2089 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktorija
  • Kalbotyros pradmenys. Referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Kalbotyros pradmenys. Referatas. (2011 m. Sausio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalbotyros-pradmenys-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 00:33
×