Kalėdų papročiai


Referatas kaledu paprociai. Senoviniai kalėdu papročiai. Burimo vašku reikšmės. Referatas kaledos. Senoviniai kaledu valgiai. Velykų papročiai. Kaledu referatai. Kaledu paprociai skaidres. Kalėdos kalėdų papročiai. Magiskos kaledos rasinys.

Senoviniai kalėdų papročiai. Tą magišką kūčių vakarą. Būrimai. Valgiai. Šv. Kalėdos. Kalėdos – kūdikėlio jėzaus gimimo šventė. Tikinčio žmogaus sąmonėje tai yra sunkiai suvokiama paslaptis – dievas, visatos kūrėjas, gimsta iš moters, kad paskelbtų žmonėms atpirkimo mokslą, kad padėtų jiems po žemės vargų vėl grįžti į dangaus rojų, iš kurio po pirmųjų tėvų nuopuolio jie buvo ištremti. Pasaulis iki šiol nuo jėzaus gimimo skaičiuoja metus. Baigiasi jau antrasis tūkstantmetis, kai kalėdinio džiaugsmo paslaptį skelbia viso pasaulio bažnyčių varpai, kviesdami kalėdų ryto piemenėlių mišioms. Kalėdų išvakarės – kūčios – šventė, kurios metu išsivaduojama iš tamsiojo meto. Ši šventė tapatinama ir su krikščioniškąja – kūdikėlio jėzaus gimimo išvakarėmis. Kūčių ritualiniam valgymui nuo seno skirta ypač didelė reikšmė. Nemažiau svarbus būdavo ir ritualinės ugnies deginimas, kaimynų lankymas su susitaikymo viltimi, linkint jiems gero ateinančiais metais. Tebesėdint prie stalo, daromi ir kiti būrimai. Pvz. :paimamos trys lėkštės; po viena padedamas raktas, po antra žiedas, o po trečia - pinigas. Lėkštės sumaišomos ir reikia vieną pasirinkti. Žiedas yra meilė, vedybos; raktas reiškia šeimininkavimą savo bute arba namuose, o pinigas - turtingus ateinančius metus. Suglamžomas popieriaus lapas, padedamas ant lėkštės ar lentelės ir žiūrima į jo šešėlį ant sienos. Pirmoji mintis yra lemiama. Jei pamatai kokią susisiekimo priemonę, daug keliausi ateinančiais metais; namą ar pastatą - kelsiesi į naują vietą; gėlę ar kokį augalą - laukia vedybos; lopšį - susilauksi naujo šeimos nario; karstą ar degančią žvakę - mirsi. Panašūs būrimai daromi su ištirpytu vašku, supilant jį į šaltą vandenį ir žiūrint į jo šešėlį ant sienos.

Kalėdos – kūdikėlio jėzaus gimimo šventė. Baigiasi jau antrasis tūkstantmetis, kai kalėdinio džiaugsmo paslaptį skelbia vigruodžio 22 d. Šiaurės ašigalis esti labiausiai nukrypęs nuo saulės. Pas mus tuo metu būna trumpiausias šviesusis paros metas. Nuo gruodžio 25-osios saulė, tarsi trumpam stabtelėjusi pailsėti, vėl ima kopti aukštyn į dangaus skliautą. Tas saulės virsmo taškas vadinamas saulės grąža arba saulėgrąža. Kaip tik tuo metu švenčiame vieną didžiausių metų švenčių – šv. Kalėdas.

Kalėdų išvakarės – kūčios – šventė, kurios metu išsivaduojama iš tamsiojo meto. Kalėdų papročiuose vienodai reikšmingos ir šventės išvakarės, vadinamoji kūčių naktis, ir dvi dienas trunkantisėdint prie stalo, dairomasi į sienas, kur nuo žvakių šviesos išsitiesia valgančiųjų šešėliai. Jeigu šešėlis atrodo didelis, stambus, apimąs visą žmogų, tai tie metai bus geri, nekamuos ligos, viskas gerai klosis. Jei šešėlis be galvos - ištiks skaudi nelaimė; jei plonas, neaiškus, virpantis, bus sunkūs metai.

Iš po staltiesės traukiami šieno stiebeliai. Negalima rinktis - reikia ištraukti tą, kuris pirmiausia pirštais užkliudomas. Ištraukus ilgą, laibą šiaudą, mergaitė gali tikėtis aukšto, laibo vyro (arba bent draugo), o trumpas, storas, kumpas šiaudelis reiškia žemo ūgio, storą, susirietusį vyrą. Jei tai pasitaiko vyriškiui, tai jo būsimoji žmona bus laiba, aukšta arba stora, mažiukė - kaip ir ištrauktas šiaudelis. Vedusieji iš šiaudo išvaizdos taip pat gali nuspėti ateinančių metų laimę. Plonas šiaudelis reiškia susiplojusią, tuščią piniginę, liesus metus, o storas - turtingus metus, pilną piniginę. Jei ištekėjusi moteris ištraukia šiaudelį, kurio vidurys sustorėjęs, tai ateinančiais metais susilauks vaikelio.

Pvz. Pirmoji mintis yra lemiama.

Po vakarienės mergaitės pašluoja trobą, supila sąšlavas į prijuostę, nuneša į kryžkelę ir iškrečia. Tada stovi ir klausosi: iš kurio krašto šunes loja - iš tos pusės gaus sau vyrą.

Atsisėdusi nugara į duris, per galvą meta batą: jei batas nukrinta smaigaliu atsuktu į duris, tais metais teks iš namų išeiti (pvz. , ištekėti, išvažiuoti toli į mokyklą; vyras - į kariuomenę, į tolimą tarnybą ir pan. ). Jeigu bato kulnis į duris, tai liksi pas tėvus.

Surenka troboje esančių batus, sudeda į krūvą, o paskui vieną paskui kitą deda eile link durų. Kieno batas atsiremia į duris, tas pirmasis išeis iš namų (kai kur sakoma, kad pirmasis mirs).

  • Microsoft Word 50 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (986 žodžiai)
  • abraomas
  • Kalėdų papročiai
    10 - 3 balsai (-ų)
Kalėdų papročiai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaledu-paprociai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 22 d. 05:59
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo