Kalejimų subkultūra


Įvadas. Kriminalinės subkultūros samprata. Nuteistųjų kastos. Išoriniai subkultūros ženklai. Kalėjimo moralės kodeksas. Subkultūros prevencija. Programos tikslas ir uždaviniai. Literatūros sąrašas.

Kalėjimo „mokykloje“ išmokti elgesio modeliai tampa taisykle, kuria galima vadovautis tiek kalėjimo erdvėje, tiek sugrįžus į visuomenę. Ypač tai būdinga teistiems daugelį kartų ar bausmę atliekantiems ilgą laikotarpį. Todėl suprasti, kas yra nuteistųjų subkultūra, svarbu ne tik besidomint nuteistųjų tarpusavio santykiais izoliacijos laikotarpiu, bet ir aiškinantis šiuolaikinėje visuomenėje plintančių nuostatų tendencijas. Tad verta pabandyti atsakyti į klausimą: kas yra nuteistųjų kriminalinė subkultūra?

Nuteistųjų hierarchijoje yra trys pagrindinės sistemos: valdantieji ir valdomieji, priklausantys normaliųjų kastai, atskira kasta vidurinė – siekiant išlikti nepriklausomam ir neutraliam, bei engiamieji, priklausantys nuskriaustųjų kastai. Valdantieji, kitaip – normaliųjų kasta, užima hierarchijos viršūnę, disponuoja materialiniais ištekliais, autoritetu, galia. Šalia savęs turi pavaldžias kastas, kurios už globą, materialinį ar moralinį palaikymą atlieka pavedimus bei darbus: nuo skolų „išmušinėjimo“ iki maisto gaminimo. Neutrali kasta – naujas subkultūros elementas, dažniausiai pradedantis rastis pataisos namuose veikiančiuose, nuteistųjų reabilitacija ar grįžimu į visuomenę užsiimančiuose centruose. Šiai kastai priklausantieji atsisako vadovautis subkultūros nuostatomis, tačiau šių nuteistųjų pasirinkimas vis dar sunkiai pripažįstamas kitų nuteistųjų, todėl jų padėtis neretai tampa problemiška. Ir galiausiai engiamieji – nuskriaustųjų kasta, tai visiška priešingybė normalių kastai. Normalieji negali turėti artimo kontakto su nuskriaustaisiais, nes kitaip patys jais tampa. Nuskriaustieji – tai atstumtieji, kurie yra ignoruojami. Apibendrinant svarbu pabrėžti, dėl kokių priežasčių vieni ar kiti nuteistieji priklauso nuskriaustųjų kastai: „Gaidžiais tampa nuo gyvenimo būdo: higienos, jėgos, psichinių sutrikimų, seksualinės orientacijos, įsiskolinimų“(Nuteistasis Vaidotas).

Apibendrinant svarbu suvokti, kokiam tikslui nuteistųjų subkultūra kuriama ir propaguojama. Atsakymą į šį klausimą pateikia pačių nuteistųjų interpretacijos:

Kalėjimo subkultūra, galima palyginti su ledkalniu, kurio tik viršunė yra aiškiai matoma, o didžioji dalis paslėpta po vandeniu. Nesunkiai pastebimi išoriniai kalėjimo subkultūros atributai – žargonas ir tatuiruotės.

Žargonas (pran. Jargan) – kalba, vartojama kokios nors uždaros visuomenės grupės. Tai nusikaltėlių sutartinė kalba, kurią sudaro kartu su gimtosios kalbos žodžiais vartojami dirbtiniai arba perkeltine, konvencionalia, prasme vartojami terminai ir frazeologizmai, padedantys bendrauti tarpusavyje, perduoti aplinkiniams nesuprantamą ar sunkiai suprantamą informaciją.

Tatuiruotės ( iš pranc. Tatouage, angl. Tattoo) – neblunkantis piešinys ar įrašas žmogaus odoje, susidarantis į subadytos odos skylute įleidus dažų.

Kūno puošyba piešiniais ant odos yra aptinkama seniausiose kultūrose, tačiau skirtingais istorijos laikotarpiais tatuiravimas buvo nevienodai paplitęs ir skirtingose kultūrose turejo ( ir tebeturi) nevienodą prasmę bei reikšmę. Tatuiruotes vadintos ir „kūno menu“, ir „kūno žalojimu“, naudotas ir siekiant asmenį pažeminti, ir išaukštinti, ir apsaugai ar pramogai, provokacijai ir tapatybės paieškoms, norint išsiskirti iš kitų ir susitapatinti su kitais, išreikšti įsitikinimus ir juos paslėpti.

Nuteistieji, kaip ir gyvenantys laisvėje žmonės, tatuiruotes gali darytis dėl įvairių priežasčių ir motyvų – tenkindami savo estetinius, saviraiškos poreikius, paklusdami madai, simboliškai demonstruodami savo vertybes, pasaulėjautą ir pasaulėžiūrą. Tačiau tatuiruotės yra neatsiejama (atribucinis) kriminalinės subkultūros požymis, nuo neatmenamų laikų siejamas su turėta kalėjimo patirtimi. Ir patys kaliniai šių sąsajų niekada nevengė, nors tatuiruočių paplitimas ir reikšmė kalinių bendruomenėje taip pat istoriškai keitėsi.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (2934 žodžiai)
  • Kalejimų subkultūra
    10 - 1 balsai (-ų)
Kalejimų subkultūra. (2014 m. Birželio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalejimu-subkultura.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:25
×