Kalendorinės šventės (2)


Kalendorinės šventės. Naujieji metai. Užgavėnės. Užgavėnių pasivažinėjimas rogėmis. Užgavėnės. Morės deginimas, žiemos išvarymas. Verbų sekmadienis. Verbos iš sudžiovintų augalų, žiedų. Margučiai. Velykos. Margučių ridinėjimas. Velykos. Sekminės. Berželio šakelė. Sekminės. Joninės. Joninių vainikas. Žolinė. Vėlinės. Vėlinių naktis kapinėse. Kūčios. Plotkelės. Kūčios. Kūčių prakartėlė. Kalėdos. Kalėdų eglutė Šiaudinukai. Literatūros sąrašas.


Kalendorinės šventės – žemdirbių gyvenimo ir veiklos gairės. Kalendorinės šventės išdėstytos pagal metų laikus arba atitinka sezoninės žemdirbių veiklos ciklus.

Naujųjų metų išvakarėse bei per pačius Naujuosius metus burdavo ateinančių metų derlių. Žemdirbiai vakare žiūrėdavo į žvaigždes. Jei naktis žvaigždėta, o diena saulėta, tikėjosi gerų, derlingų metų, o apsiniaukusi lėmė blogą derlių. Burdavosi visi – jaunoms merginoms svarbiausias klausimas buvo: ar ištekės ateinančiais metais? Ir vaikinams rūpėdavo šeimos kūrimo klausimas: ar gausiu gerą, gražią, darbščią ir turtingą žmoną?

Kaukes – ypač velnio – droždavo iš minkšto medžio. Išpjaustoma ilga, kumpa arba smaila nosis, ragučiai. Plaukai padaromi iš linų, kailio. Buvo mėgstama persirengti elgetomis, čigonais, žydais, velniu, giltine, arkliu, ožiu, beždžione, gerve ir kt. Užgavėnių karnavalo pabaigoje, visi susirinkę į susitartą vietą ant laužo degindavo Morę – iš šiaudų padaryta moteriškos figūros lėlė – taip atidarydavo kelią pavasariui ir išvydavo žiemą iš kiemo.

Verbų sekmadienį reikia atsikelti anksti ir paruošta kadugio šakele išplakti miegančius. Mušant sakoma: „Verba plaka, ne aš plaku, tolei muš kol nuluš“. Verba išplaktas negali pykti ir skųstis. Reikia tik džiaugtis, kad kas verba išplaka, nes tuomet visus metus būsi sveikas, žvalus, jaunai atrodysi.

  • Kultūra Skaidrės
  • MS PowerPoint 1047 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 37 puslapiai (1111 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vainius
  • Kalendorinės šventės (2)
    10 - 10 balsai (-ų)
Kalendorinės šventės (2). (2016 m. Gegužės 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kalendorines-sventes-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 22:51
×