Kaltės ir atsakomybės tema lietuvių literatūroje


Kaltės ir atsakomybės tema lietuvių literatūroje.


Literatūros kūrinių tematika dažnai atspindi laikmečio politinę situaciją, tautos gyvenimo sąlygas ir visuomenės vertinamas moralines vertybes. Praėjusiame šimtmetyje lietuvių tauta patyrė begales sunkumų bei iššūkių: spaudos draudimas, pasauliniai karai, katastrofų epochos išbandymai, sovietmetis. Visus šiuos istorinius ivikius meniškai įprasmino rašytojai savo kūriniuose. Ypač sudėtingas tautos rašytojams buvo sovietmetis, sovietinė santvarka ir ideologija vertė keisti kūrinius jiems palankia linkme, tad menininkams teko rinktis tarp to, kas lengva, ir to, kas teisinga. Kūriniuose dažnai vyrauja moralinių vertybių pokyčių, kaltės ir atsakomybės Tėvynei tema. Kartais kūriniai atskleidžia rašytojų išgyvenimus, tačiau dažniausiai - autorių idėjas ir paslėptas žinutes tautai. Remdamasis Salomėjos Nėries eilėraščių rinkiniu „Prie didelio kelio“, Justino Marcinkevičiaus drama „Mažvydas“ ir Jono Biliūno novele „Ubagas“ aptarsiu kaltės ir atsakomybės temą lietuvių literatūroje.

XX a. autorius Jonas Biliūnas – humanistas, ryškiausias moderniosios lietuvių prozos rašytojas. Savo kūriniuose jis nemoralizuoja, nesmerkia, neteisia veikėjų, stengiasi skaitytoją paveikti pačiu kūriniu, aprašytomis situacijomis. Novelėje „Ubagas“ aprašomas Petro Sabaliūno gyvenimas anksčiau, kai dar augino vaikus, ir dabar, kai sūnus jį išvarė iš jo paties namų. Tokioje situacijoje Petras Sabaliūnas jaučia ir kaltę ir atsakomybę. Petras Sabaliūnas visada jautė atsakomybę užauginti savo vaikus dorus, išugdyti jų vertybes.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (889 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rokas
  • Kaltės ir atsakomybės tema lietuvių literatūroje
    9 - 4 balsai (-ų)
Kaltės ir atsakomybės tema lietuvių literatūroje. (2017 m. Rugsėjo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaltes-ir-atsakomybes-tema-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 19 d. 04:28
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!