Kamieninės lastelės aprašymas


Paveikslėlis. Žmogaus audinių vystymasis iš ankstyvojo gemalo ląstelių http // stemcells. Gov info. Kamieninės gemalo ląstelės. Kamieninės vaisiaus ląstelės –. Kamieninės somatinės ląstelės. Gov info Specializuotų ląstelių plastiškumas. Kamieninių ląstelių mitochondrijų metabolizmas. Paveikslėlis. Žmogaus CD34 + kamieninės ląstelės mitochondrijų išsidėstymas aplink branduolį. Kamieninių ląstelių diferenciacija ir pokyčiai atsirandantys diferenciacijos metu. Raumenų satelitinės miogenines kamieninės ląstelės. Satellite stem cells. Kamieninių ląstelių panaudojimas medicinos srityje Kardiovaskulinės sistemos regeneracija. Kaulų raumenų regeneracija. Nervinio audinio regeneracija. Autoimuninės ligos.


Apibendrinant, kamieninės ląstelės – tai nespecializuotos ląstelės, galinčios ilgą laiką nesikeisdamos augti ir dalytis ląstelių kultūroje, o tam tikromis sąlygomis – specializuotis į įvairių audinių ląsteles. Atsižvelgiant į kilmę, kamieninės ląstelės skirstomos:

1. Kamieninės gemalo ląstelės – tai daugiagalės ląstelės, išskirtos iš blastocistos vidinių ląstelių sankaupos ir galinčios virsti bet kokia somatine ląstele.

2. Kamieninės vaisiaus ląstelės – tai daugiagalės ląstelės, išskirtos iš 5–10 savaičių vaisiaus lytinių liaukų (gonadų) raukšlės ir galinčios virsti daugelio audinių ląstelėmis.

3. Kamieninės somatinės ląstelės – tai nespecializuotos ląstelės, nustatomos įvairiuose suaugusio organizmo audiniuose ir galinčios virsti audinio, iš kurio jos kilo, ar kai kurių kitų audinių ląstelėmis

Dalijantis kamieninėms ląstelėms susidaro viena kamieninė ląstelė ir viena specializuota ląstelė, arba pirminė ląstelė. Dalijantis pirminėms ląstelėms susidaro specializuotos ląstelės.

3 paveikslėlis Klonuoto gemalo sukūrimas naudojant somatinės ląstelės branduolio perkėlimo technologiją (apačioje). Lytinio dauginimosi būdu susidaręs gemalas turi kiaušialąstės ir spermatozoido genetinę informaciją (viršuje), o klonuotas gemalas – tik somatinės ląstelės (jau egzistuojančio organizmo) genetinę informaciją.

/4 paveikslėlis. Žmogaus CD34+ kamieninės ląstelės; mitochondrijų išsidėstymas aplink branduolį.

Dėl kamieninių ląstelių savybių apsaugoti ir atkurti miokardo infarkto arba įvairios kilmės kardiopatijų pažeistus kardiomiocitus pastebimas didelis šių ląstelių panaudojimo poreikis kardiologijoje. Išskirtos iš kaulų čiulpų kamieninės ląstelės pasižymėjo dideliu efektyvumu: sušvirkštus tiriamiesiems tiriamųjų ląstelių, padidėjo kairiojo skilvelio išmetimo frakcija, sumažėjo infarkto plotas, pagerėjo miokardo perfuzija. Funkciniai pokyčiai atsirado jau po 72 valandų, tai yra kur kas anksčiau negu būtų galėjusi įvykti ląstelių regeneracija, todėl šis faktas sukelia nemažai diskusijų apie regeneracinius mechanizmus po ląstelių transplantacijos. Tai sustiprino nuomonę, kad kamieninių lastelių efektyvumas grindžiamas citologiniais veiksniais, kurie moduliuoja angiogenezę, uždegimą, citoprotekciją, metabolizmą ir apoptozę. Tačiau, nepaisant visų teigiamų kamieninių ląstelių poveikių miocitų regeneracijai, yra ir prieštaringų klinikinių tyrimų rezultatų, vis dar nepakanka įrodymų atliekant tyrimus su žmonėmis. Tai rodo, kad reikia inicijuoti ir atlikti daugiau klinikinių tyrimų, kurių metu toliau būtų aiškinamasi kamieninių ląstelių veikimo mechanizmai, tikslinamos jų biologinės savybės ląstelių terapijos standartizavimui: nustatytas optimalus ląstelių skaičius, apdorojimo ir pristatymo į reikiamas vietas būdai.

  • Medicina Aprašymas
  • Microsoft Word 582 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1897 žodžiai)
  • Kumpis
  • Kamieninės lastelės aprašymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Kamieninės lastelės aprašymas. (2016 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/kamienines-lasteles-aprasymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:16
×