Kaniavos apylinkių (varėnos rajono) vabalai (coleoptera)


Pelkiu vabalai. Zygiai vabalai. Biologinės įvairovės apžvalga.raudonoji knyga vilkaviskio rajonas. Magistrinis darbas vabalai. Vabalai raudonieji. Coleoptera vabalas. Vabalai skaidres. Lietuvos upiu vabalai. Vabalu tyrimai lietuvoje ju literatura. Skaidres apie varena.

Įvadas. Literatūros apžvalga. Darbo tikslas ir uždaviniai. Tyrimų metodai ir medžiaga. Kaniavos apylinkių gamtinė geografinė charakteristika, pagrindinių buveinių apžvalga. Upių sraunumos su kurklių bendrijomis. Vakarų taiga. Nesusivėrusios žemyninės smiltpievės. Nekalkingi šaltiniai ir šaltiniuotosios pelkės. Kaniavos apylinkių vabalai. Sistematinė apžvalga. Vabalų pasiskirstymas buveinėse. Išvados. Literatūra.

Vabalai yra gausiausias rūšių gyvūnų būrys. Lietuvoje šiuo metu jų žinoma apie 2900 rūšių. Tačiau dabar vykstant vabalų biologinės įvairovės tyrimams, galima numatyti, kad bus užregistruota nemažai dar neaptiktų rūšių.

Šio darbo objektas – vabalai. Jie turi gerai išvystytus graužiamuosius burnos organus ir dvi poras sparnų, kurių priekiniai virtę kietais , nepermatomais antsparniais.Turi ir plėvelinius sparnus ( skraido). Kartais plėveliniai sparnai būna sutrumpėję ar išnykę. Vabalų metamorfozė pilnutinė. Lervos turi gerai išsivysčiusią galvą. Jos būna bekojės ar grobuoniškų vabalų, turi 3 poras krūtinės kojų. Lėliukės laisvosios tik boružių dengtosios.

Vabalams priklauso daug pavojingų fitofagų – augalų kenkėjų. Nevisi vabalai yra kenkėjai. Dauguma vabalų palaiko biologinę pusiausvyrą. Nuo jų priklauso miškų, daržų, sodų būklė. Yra daug įvairiaėdžių vabalų bei fakultatyvinių ir specializuotų grobuonių, jie minta įvairiais vabzdžiais, jų lervomis ir lėliukėmis. Daugelis vabalų pavyzdžiui žygiai, boružės, krypūnėliai ir kiti, labai padeda žmogui kovoti su augalų kenkėjais ( Pileckis et al., 1982). Vabalai aptinkami visur jei atlieka savo vaidmenis sudėtingoje gamtos sistemoje. Kaniavos apylinkių vabalai ganėtinai mažai ištirti. Mažas vabalų ištirtumas ir didėjanti daugelio rūšių išnykimo grėsmė Kaniavos apylinkėse – pagrindinės priežastys lėmusios šio darbo temą. Veikiant antropologiniams veiksniams, mažėjant natūralioms biocenozėms, retėja ir nyksta atskiros vabalų rūšys. Elniaragis (Lucanus cervus), buvo įprastas mūsų miškuose, dabar jis labai retas (Lietuvos raudonoji knyga, 1992). Vabalai taip pat turi svarbią moksline (reliktai) ar estetinę (gražūs, spalvingi) reikšmę. Dėl savo išvaizdos vabalai yra kolekcionuojami. Kolekcijas renka ne tik mokslininkai, bet ir mokytojai, pensininkai, mokiniai. Kolekcijos svarbios ne tik kaip naujų žinių šaltiniai, bet ir jos padeda geriau pažinti gamtą. Dėl žmogaus veiklos nyksta Lietuvos unikali gamta ir visi jos komponentai. Todėl labai svarbu išsaugoti ir Kaniavos apylinkių gamtą įskaitant ir vabalus.

  • Biologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 1034 KB
  • 2012 m.
  • 29 puslapiai (4281 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Kaniavos apylinkių (varėnos rajono) vabalai (coleoptera)
    10 - 3 balsai (-ų)
Kaniavos apylinkių (varėnos rajono) vabalai (coleoptera). (2012 m. Gegužės 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaniavos-apylinkiu-varenos-rajono-vabalai-coleoptera.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 18:20
×