Kanibalizmas gyvunų pasaulyje


Kanibalizmas tarp gyvunu. Gyvūnas kanibalas. Kanibalizmas pasaulyja. Kanibalizmas kiles is kalbos. Ligos kanibalizmas. Referatas apie kanibalizma. Gyvunu kanibalizmas. Skaidres apie pasaulio gyvunus. Kanibalizmas paplites. Kanibalizmo priezastis.

Įvadas. Kanibalizmo privalumai ir trūkumai. Kanibalizmo priežastys. Kanibalams giminingų individų atpažinimas. Kitos kanibalizmo rūšys. Kanibalizmo pavyzdžiai. Išvados. Kanibalizmas – tai tos pačios rūšies atstovų ar jų kūno dalių valgymas. Žodis “kanibalas” kilęs iš ispanų kalbos žodžio canibal. Gamtoje kanibalizmas nėra labai dažnas, taičiau plačiai paplitęs pasaulyje reiškinys. Vorų, maldininkų, skorpionų patelės suėda patinus po poravimosi (tačiau šis reiškinys nėra ypatingai dažnas). Kitų organizmų kanibalizmas nesusijęs su poravimusi: aštuonkojai, rupūžės, žuvys, salamandros, krokodilai bei tarantulai medžioja mažesnius savo rūšies atstovus. Gyvūnų tarpe, kanibalizmas, vis dažniau pasitaikantis reiškinys. Tai lemia maisto trūkumas ir besikeičiantis klimatas. Manau – tai aktuali tema šiuolaikiniame pasaulyje, nes gamta keičiasi greičiau nei gyvūnai spėja adaptuotis ir visomis įmanomomis priemonėmis bando išlikti.

Kanibalizmas – tai tos pačios rūšies atstovų ar jų kūno dalių valgymas. Žodis kanibalas kilęs iš ispanų kalbos žodžio canibal.

Gamtoje kanibalizmas nėra labai dažnas, taičiau plačiai paplitęs pasaulyje reiškinys.

Gyvūnų tarpe, kanibalizmas, vis dažniau pasitaikantis reiškinys. Manau – tai aktuali tema šiuolaikiniame pasaulyje, nes gamta keičiasi greičiau nei gyvūnai spėja pagrindinis kanibalizmo privalumas tai, kad kanibalas vienu metu gauna maisto ir nužudo potencialų konkurentą. Kanibalas turi puikias sąlygas išgyventi, kai trūksta kitokio maisto šaltinių, be to, tos pačios rūšies individais besimaitinantis organizmas gauna geresnį maisto medžiagų balansą.

Tačiau kanibalizmas turi ir trūkumų. Kanibalui sunkiau gauti maisto, nes jo grobio jėgos dažnai yra lygios, tai didina kanibalo sužeidimo riziką. Jis rizikuoja nužudyti jam artimus individus, sumažindamas galimybę perduoti genus netiesioginiu (per giminingus individus) būdu.

Taksonomiškai kanibalizmas paplitęs plačiai, tačiau jis nėra ypatingai dažnas rūšyse, nors jo privalumai leistų jam išplisti labiau. Tai neįvyksta, nes kanibalizmo metu yra platinami patogenai ir kanibalas rizikuoja susirgti įvairiomis ligomis. Kanibalas ir jo auka yra genetiškai panašūs ir turi beveik identiškas imunines sistemas. Tai paaiškina kodėl kanibalas dažniau renkasi sau genetiškai tolimesnę auką. Tai buvo įrodyta eksperimentais: mirtingumas tarp tigrinių salamandrų, šertų sergančiais tos pačios rūšies individais, buvo didesnis nei tų, kurios buvo šeriamos užkrėstais kitos rūšies gyvūnais. Gerai žinomos kanibalizmo sukeltos ligos: kuru – progresuojanti neurologinė liga, kuria sirgo vietinės naujosios gvinėjos gentys, užsiminėjusios ritualiniu kanibalizmu, sergamumas ženkliai sumažėjo atsisakius šių ritualų; kempinligė (galvijų spongiforminė encefalopatija) – neurodegeneracinė liga, kuria sirgo galvijai, pramonėje šerti kitų galvijų kaulų miltais.

Paprastai kanibalai neėda jiems artimiausių individų (dėl inclusive fitness netiesioginio genų perdavimo), tačiau tai gali įvykti, jei nusilpusio ir alkano kanibalo aplinkoje nėra kitų jo rūšies atstovų. Tokiu atveju auka tarnauja kaip maisto medžiagų ir energijos šaltinis.

Kai kuriais atvejais, kai patelė (kai kurių vabzdžių, vorų ar varlių) nesugeba aprūpinti savo palikuonių maisto medžiagomis, ji deda neapvaisintus mitybinius kiaušinėlius jiems pamaitinti arba leidžiasi suėdama pati.

Dauguma kanibalinių gyvūnų rūšių vengia misti sau artimais individais.

  • Microsoft Word 190 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (1352 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lineja
  • Kanibalizmas gyvunų pasaulyje
    10 - 3 balsai (-ų)
Kanibalizmas gyvunų pasaulyje. (2011 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/kanibalizmas-gyvunu-pasaulyje.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 26 d. 14:07
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo