Kanonų teisė


Popiežių revoliucija. Popieziaus revoliucija. Kanonų teisė konspektas. Kanonu teises reiksme referatas. “popiežių revoliucija”?. Kanonų teisės konspektas. Popieziu revoliucijos reiksme. Kanonu teises konspektai. Santuokos kanonu teise. Kanonu teises formavimasis.

Kanonų teisės atsiradimas ir raida. Kanonų teisės santykis su romėnų teise. Santuokos kanonų teisėje. Kanonų teisės sistemos konstituciniai pagrindai. Kanonų teisės sistemos struktūriniai elementai. Bažnyčia viduramžių europoje. Išvados.

Kanonų teisei tenka išskirtinė vieta kuriantis Europos teisinei kultūrai. Ji sugebėjo įsiskverbti į germanų teisynus, į Karolingų, vėliau – Šventosios Romos imperijos įstatymus.

Kanonų teisės reikšmę Vakarų Europos visuomenei lėmė pirmiausia tai, kad ši teisės sistema čia susiformavo ir buvo paskleista įtakingos ir politiniu požiūriu galingos Romos katalikų bažnyčios. Laibai svarbu, kad kanonų teisė išsiskyrė eksteritorialumu: nuo Romos imperijos žlugimo iki romėnų teisės atgimimo XI a. ji buvo vienintelė teisės sistema, vienintelis veiksnys, jungiantis lokalias skirtingų Europos šalių teisės sistemas, jos normos galiojo visuose katalikybę priėmusiose šalyse. Atsižvelgiant į tai, kad to meto pasaulietinė teisė pasižymėjo partikuliarizmu, nežinanti teritorinių ribų kanonų teisė atrodė ypač patraukli. Kanonų teisė taip pat išsiskyrė universalumu, nes ji labai greitai peržengė bažnyčios vidaus teisės ribas ir ėmė reguliuoti platų visuomeninių santykių, kylančių ne tik dvasiniame, bet ir pasaulietiniame gyvenime, kompleksą. Todėl kiekvienas krikščioniškojo Vakarų pasaulio žmogus savo gyvenimą tvarkė ne tik derindamasis prie kurios nors pasaulietinės teisės sitemos, bet ir paklusdamas kanonų teisei.

Kanonų teisė darė didžiulę įtaką dar ir dėl to, kad buvo plačiai žinoma, jos mokė universitetuose greta romėnų teisės, o kartais ir be šios. Pavyzdžiui , Paryžiaus universitete nuo 1220 metų temokė, bent oficialiai, vien kanonų teisės ir tik 1679 metų ediktas viešai įvedė romėnų teisę.

Teisė vidaus reikalams kurti savo teisės sistemą bažnyčiai nuo IV a. buvo pripažįstama Romos imperijoje, vėliau – ir frankų monarchijoje.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (3230 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eva
  • Kanonų teisė
    10 - 1 balsai (-ų)
Kanonų teisė. (2012 m. Spalio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kanonu-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:33
×