Kanopų ir nagų ligos


Kanopų ir nagų ligos. Galvijų pirštų užkrečiamos ligos. Snukio ir nagų liga. Ligos prevencija ir kontrolė. Tarpupirščio odos uždegimas. Pirštų odos uždegimas. Pirštų odos karpinis uždegimas. Užpenčių rago erozija. Kanopinių kremzlių ligos. Kanopinių kremzlių sukaulėjimas. Kanopos kremzlių nekrozė. Aseptinis išplitęs kanopos gyvuonies uždegimas. Aseptinis difuzinis pododermatitas. Pūlingas nagos sąnario uždegimas. Nagos sąnario atvėrimu. Per padą ir per sienelę. Nagos sąnario eksartikuliaciją. Galvijų specifinė pado opa. Kanopų ir nagų priežiūra. Kanopos ir nagos nuskausminimas. Kanopos sąnario pūlingas uždegimas arthritis purulenta interphalangeae distalis. Avių ir ožkų nagų ligos Avių ir ožkų nagų nekrobaciliozė. Patogenezė ir požymiai. Avių ir ožkų nagų puvinys. Avių tarpunagių liaukelių pūlingas uždegimas Priežastys. Užpenčių ir pado žaizdos. Aseptinis nagos gyvuonies uždegimas. Aseptinis difuzinis gyvuonies uždegimas. Paviršinis pūlinis gyvuonies uždegimas. Skilusių kanopų gydymas. Pūlingas nagos ir kanopos gyvuonies uždegimas. Prognozė - paprastai gera. Gilusis pūlingas gyvuonies uždegimas. Ligos eiga ir požymiai. Galvijo tarpupirščio odos hiperplazija. Aseptinis lėtinis pado bloko uždegimas.


Ligą sukelia picornaviridae šeimos virusas, turintis 7 serotipus. Virusas užkrėstose pašaruose, aplinkoje išsilaiko iki 1 mėn., bet 60o C temperatūroje žūva per 15 min.

Snukio ir nagų liga serga galvijai, zebu, avys, ožkos, kiaulės, visi laukiniais atrajotai. Liga plinta per tiesioginį kontaktą, oro lašaliniu būdu, per gyvus viruso platintojus, ir per užkrėstą inventorių. Ligos šaltinis sergantys gyvuliai, jų išskyros.

Požymiai: galvijai mažiau ėda, tingiai atrajoja, seilėjasi, lūpų kampuose susidaro putos, pakyla kūno temperatūra. Ant liežuvio, burnos ertmės gleivinės, tarpunagėse ir ant tešmens atsiranda aftų, kurios vėliau pratrūksta, iš jų išteka skystis, o tose vietose lieka erozijos. Dėl aftų ir erozijų tarpupirštyje galvijai šlubuoja ir daugiau guli.

Diferencijuoti: nuo visų ligų, kurios sukelia odos pažeidimus pirštų srityje

Profilaktika: skelbiamas karantinas, sergantieji, pasveikę ar turėję kontaktą su segančiais – skerdžiami. Židinys izoliuojamas. Patalpos inventoriai dezinfekuojami.

Tarpupirščio nekrobaciliozė yra infekcinė ūmios ir poūmios eigos galvijų liga, pasireiškianti sparčiai plintančiu odos ir poodinio audinio uždegimu tarpupirštyje ir apynagės srityje. Ligai būdinga sumažėjęs apetitas, skausmas pirštų srityje ir įvairaus laipsnio šlubavimas. Ją sergantiems galvijams sumažėja priesvoriai ir pieno gamyba. Iš pažeistų vietų sklinda nemalonus kvapas, dažnai iš jų išskiriama anaerobinė bakterija Fusobakterium necrophorum. Infekcinis proc. sparčiai plinta minkštaisiais audiniais ir dažnai komplikuojasi pirštų srities sąnarių (nagos, apynagės, čiurnos) pūlingu uždegimu arba pirštų lenkiamųjų raumens sausgyslių makšties uždegimu. Ji pasireiškia sporadiškai, bet gali būti ir endeminio pobūdžio. Nors liga pasireiškia galvijus ganant drėgnose ganyklose, bet gali pasitaikyti ir esant sausose ganyklose.

Priežastys: ligos plėtojimuisi būtina sąlyga pirštų odos pažeidimas. Oda traumuojama į akmenis, šiaudus ganant ražienose ar į grubias medžio drožles, naudojant kraikui. Nelygus gruntas ypač šlapios ganyklos, šiukščios grindys taip padeda atsirasti tarpupirščio odos pažeidimams. Odos maceracija vandeniu, srutomis arba šlapimu predisponuoja pažeidimus. Odą pažeidžia ir sisteminė mikroorganizmų infekcija.

Požymiai: infekcija gali plėtotis bet kurios kojos pirštuose, bet dažniausiai pažeidžiami užpakalinių kojų pirštai. Pokyčiai tarpupirščiuose pasirodo po 48-72 val. Pirmasis ligos požymis - tarpupirščio odos paraudimas ir sutinimas, odos plyšimas, staiga padidėjęs šlubavimas (nuo silpno iki sunkaus), sutinus tarpupirščio audiniams, atsitolina nagos, vėliau sutinsta apynamės ir čiurnos srities minkštieji audiniai. Tynis gali kilti iki kulno (riešo) sąnario. Procesas būna skausmingas, todėl šlubavimas stiprėja, o kai pirštai pažeidžiami stipriai, galvijai koja nesiremia. Pakyla kūno temperatūra, sumažėja apetitas. Atviri pirštų odos pažeidimai gali būti užkrėsti antrine infekcija. Tarpupirščio oda pasidengia eksudatu, bet pūlių būna nedaug, kai audiniai nekrozuoja, galimas odos atsidalijimas, nuo pažeistų vietų sklinda ligai būdingas nemalonus kvapas. Ligai būdingi tipiški tarpupirščio odos pažeidimai: celiulitas, šlapiuojanti, nekrozė, odos plyšimas, o vėliau formuojasi granuliacinis audinys ir tarpupirščio granulioma, plėtojasi pirštų sąnarių septinis uždegimas arba kiti giliųjų audinių pažeidimai: pado bursos, pirštų lenkiamųjų raumenų sausgyslių makšties uždegimas, apatinių raiščių ir pirštikaulių nekrozė.

  • Microsoft Word 70 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (12517 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ernestas
  • Kanopų ir nagų ligos
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kanopų ir nagų ligos. (2019 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/kanopu-ir-nagu-ligos.html Peržiūrėta 2021 m. Birželio 14 d. 09:05
Peržiūrėti darbą
×
43 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo