Kanto etikos bruožai, esmė


Įvadas. Kanto etika. Kanto filosofija. Išvados. Naudoti šaltiniai.


Šio darbo tikslas aptarti ir išsiaiškinti Kanto etikos bruožus, jos esmę ir aptarti Kanto filosofijos esmę.

Imanuelis Kantas dar nevartojo termino deontologija savo etinėms pažiūroms nusakyti (terminą „nukalė“ britų flosofas Ch. D. Broadas (Char-lie Dunbar Broad 1887–1971), tačiau suformulavo bene garsiausią to, ką šiandien vadiname deontologine etika, versiją. Tai jis padarė knygose „Praktinio proto kritika“ (1788) ir „Dorovės metafzikos pagrindai“ (1785). Jose nuosekliai pereinama nuo metaetikos prie normatyviosios etikos. Kita vertus, Kanto etika, nors ir turi daugiau gyvybės nei grynai racionalūs moraliniai samprotavimai, kartais pritrūksta praktinės kreipties, kokios tikėtumės iš normatyviosios etikos.

Anot Kanto, pagrindinė žmogaus pareiga yra iš esmės paklusti kategoriniam imperatyvui kaip sąžinės principui ir žmogaus laisvės ir orumo sąlygai, taip pat konkrečiai taikyti įvairias jo formuluotes specifinius veiksmus įvertinti moraliniu požiūriu. Kategorinio imperatyvo besilaikąs žmogus pilnai įgyvendina savo laisvę (paklūsta tik moralei), pakyla ir virš įprastų laimės, kaip išorinių aplinkybių ir stimulų visumos, apibūdinimų, tapdamas „vertas laimės“. Imperatyvo sąvokos nedera tapatinti su išoriniu įstatymu, nors jo formuluotės paprastai turi įsakmų pobūdį: „nevalgyk antro pyragėlio“, „nemeluok“ ir kt. Jį veikiau dera suprasti kaip savivaldos (autonomijos) principą, primygtinę rekomendaciją arba vidinę racionalią kreiptį. Imperatyvai gali būti hipotetiniai (sąlyginiai) arba kategoriniai (besąlygiški).

Reiškia, kad įsakymas (tiksliau, jo vykdymas) priklauso nuo aplinkybių, t. y. gali būti svarstomas hipotetiškai (analizuojant ir atsižvelgiant į priežastis ir pasekmes). „Nevalgyk antro pyragėlio“ yra hipotetinis paliepimas, jei priduriame „juk nenori priaugti svorio“. Šiuo atveju, komanda nėra absoliuti (Kantui „kategorinė“), t. y. jos dera paklausyti tik tuomet, jei nori pasiekti tam tikrą rezultatą: pavyzdžiui, jei suvalgysi pyragėlį, tai bus negerai, bet tik tavo siekiamo tikslo (sulieknėti) atžvilgiu. Nepaisant to, kad kategorinis imperatyvas yra iš esmės „vidinis“ (tam tikras sąžinės atitikmuo), Kanto etika labiausiai pabrėžia moralės privalumą. kategorinis imperatyvas neturi jokio „jei“, t. y. nepriklauso nuo jokių atsitiktinių sąlygų. „Nemeluok“ kategorinio imperatyvo atveju reiškia, kad melas yra blogis savaime, negalimas, nes tai blogai, o ne todėl, kad kas nors nepavyks.

  • Microsoft Word 85 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1551 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aušra
  • Kanto etikos bruožai, esmė
    10 - 3 balsai (-ų)
Kanto etikos bruožai, esmė. (2019 m. Gegužės 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/kanto-etikos-bruozai-esme.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 19 d. 06:24
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo