Kanto filosofija referatas


Įvadas. Kanto biografija. Apie i. kanto veikalus ir tris periodus. Moralės filosofija pagal i. kantą. Doros esmė i. kanto pedagoginėje sistemoje. Išvados. Literatūra.


Anot Degučio A. (1988) I. Kantas savo pažiūrų raidą skirstė į du laikotarpius – ikikritinį ir kritinį (arba tris periodus). Tačiau antrasis laikotarpis organiškai išplaukia iš pirmojo, per kurį filosofas taip pat pasiekė gerų rezultatų. Jis domėjosi įvairiausiais mokslais, tyrinėjo gamtos sandarą, žmogaus kilmę, suformulavo garsiąją Žemės kilmės hipotezę. Nepriklausomai nuo I. Kanto ją iškėlė ir prancūzų mokslininkas P. S. Laplasas. Todėl mokslo istorijoje ši hipotezė vadinama Kanto – Laplaso hipoteze. Filosofui ši hipotezė ir buvo stimulas vėlesniems filosofo apmąstymams, tarp jų darbui ,,Apie įvairias žmonių rases”.

I. Kantas vadinamasis kriticizmo įkūrėjas ne iš karto sukūrė savo filosofinę sistemą; jis pergyveno tris savo tyrinėjimų ir kūrybos periodus. Iki 1760-tųjų metų Kantas užsiėmė gamtamokslio problemomis, jo raštai pašvęsti matematikos – fizikos pagrindinėms sąvokoms sukurti. Savo pirmajame veikale iš 1747 m., pavadintame ,,Mintys apie tikrąjį gyvųjų jėgų matavimą“, Kantas bando išeiti kaip teisėjas ir tarpininkauti tarp skirtingų Descareto ir Leibnizo sekėjų pažiūrų apie materialinių jėgų saiką (matą). ,,Visuotinėje gamtos istorijoje ir dangaus teorijoje“ 1755 metais Kantas paskelbia savo pasaulio mechaniško susidarymo ir planetų judėjimo hipotezę. Mažiau originalus ir vienintelis grynai filosofiškas to periodo veikalas yra ,,Principiorum primorum cognitionis metaphysicae nova dilucidatio” . Šitame savo veikale Kantas tebėra visiškoje Leibnizo – Wolffo metafizikos įtakoje, metafizikos, kurią jis perėmė iš savo mokytojo Martino Knutzeno. Todėl šis periodas dažniausiai vadinamas dogmatiškai racionalistiškuoju Kanto filosofijos periodu (Degutis A., 1988).

Plečkaitis R. (1987) teigia, kad antrasis periodas, kuris, priešingai pirmajam, vadinamas empiristiškuoju, apima 1762-1766 metų laikotarpį. Per tą laikotarpį Kantas užsiima pažinimo teorijos ir metafizikos klausimais ir aiškiai nusigręžia nuo racionalizmo principų. Realus pamatas griežtai jo skiriamas nuo logiško pamato. Svarbiausi antrojo periodo veikalai „Vienintelis galimas Dievo buvimui įrodyti argumentas“, 1763 m. I. Kantas tuo įrodymu nėra labai patenkintas, nes veikalo gale jis aiškina, kad ne tiek svarbu Dievo būvimą įrodyti; kur kas svarbiau tuo buvimu persiimti. Čia jau ryškėja, nors dar nesąmoningoje lytyje, vėlesnės Dievo egzistencijos moralinio pagrindimo mintys. ,,Natūralinės teologijos ir dorovės principų aiškumo tyrinėjimai”, 1764 m.; šis veikalas yra ir akademinis konkursinis raštas.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2283 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aušra
  • Kanto filosofija referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Kanto filosofija referatas. (2016 m. Gegužės 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kanto-filosofija-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 31 d. 18:47
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo