Kapitalizmas ir laisvė


Kapitalizmas ir laisve.

Viena – tai žmogus, besivaikantis trumpalaikių malonumų, paklūstantis iracionaliems impulsams. Tai – žemesnioji asmenybės dalis, empirinis “aš”. Kita – tai idealusis ir racionalusis “aš”, tapatinamas su protu, gebančiu pažinti ir numatyti, aukštesnioji žmogaus prigimtis. Kai ši dalis vyrauja ir priverčia paklusti sau žemesniąją žmogaus prigimtį, galima kalbėti apie pozityviąją laisvę. Laisvas žmogus negali būti kito žmogaus vergas. Bet jis negali būti ir savo troškimų bei aistrų vergas. Pastarosios vergijos jis išvengs tik tuo atveju, jei gebės kontroliuoti savo žemesniąją prigimtį. Tik tokį žmogų galima iš tikrųjų laikyti savo paties šeimiinku, o juk buvimas savo paties šeimininku turbūt ir yra tikroji laisvė. Pozityvi laisvė – tai gebėjimas protingai save valdyti ir kontroliuoti, laisvė kaip tikrosios, racionaliosios žmogaus prigimties išsiskleidimas. Turėdami galvoje pozityviąją laisvę, nor sir nevartodami šio termino skiriame didelę reikšmę žinojimui.

Žinojimas išlaisvina, bet ne todėl, kad mes sužinome apie naujas, alternatyvias galimybes, o todėl, kad jis apsaugo mus nuo nusivylimo, kurį patirtume siekdami nėįmanomo, su būtinais dėsniais nesuderinamų dalykų. Pozityviosios laisvės šalininkai dažniausiai tapatina tai, ką galima pasiketi, su tuo, ko reikia siekti. Jo požiūriu, žinojimas duoda vienintelį atsakymą į klausimą, ką galima pasiekti. Taigi to ir reikia siekti. Ir tas dalykas turi būti vertas racionalaus žmogaus, gebančio sutramdyti savo kūniškąją prigimtį, pastangų. Tikslai, kuriuos turi kelti žmogus, pasiekęs aukštesnę, pozityvios laisvės pakopą, turi būti taip pat aukšti.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (1403 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ilona
  • Kapitalizmas ir laisvė
    10 - 8 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kapitalizmas ir laisvė. (2015 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kapitalizmas-ir-laisve.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 07:25
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo