Kapitonas Džeimsas Kukas ir trys didžiosios jo kelionės


Įvadas. Džeimso kuko jaunystė. Vaikystės metai ir jūreivystės pradžia. Dž. Kuko karjeros pradžia Karališkajame laivyne ir iškilimas. Pirmoji džeimso kuko kelionė į ramųjį vandenyną. Astronominiai stebėjimai Taityje. Naujoji Zelandija - žemynas ar sala? Rytinė Australija ir Didysis barjerinis rifas. Antroji kelionė - stengiantis atrasti pietų žemyną. Pirmas bandymas nusigauti kuo toliau į pietus. Naujoji Zelandija, Taitis ir Draugystės salų aplankymas. „Narsiojo“ atsiskyrimas ir antrasis bandymas pasiekti Terra Australis. Pakeliui namo – mažai žinomų Ramiojo vandenyno sričių lankymas. Trečioji kelionė. šiaurės vakarų kelio paieškos. Kelionės pradžia ir Havajų atradimas. Palei šiaurės vakarų krantą. Dž. Kuko mirtis. Džeimso kuko veiklos reikšmė. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Tyrimo tikslas – išsamiai apibūdinti visas tris pagrindines Dž. Kuko keliones, nepamirštant į šį darbą įterpti kapitono jaunystės faktų ir jo gyvenimo pabaigos trumpo aprašymo.

Trumpai apibūdinti Džeimso Kuko ankstyvąją biografiją – jaunystę ir kas sąlygojo jo iškilimą.

Nurodyti, kokią reikšmę Kuko kelionės turėjo tuometinei visuomenei ir kokią svarbą šios kelionės yra išlaikiusios iki šių dienų.

Žvelgiant į viso darbo struktūrą, jo chronologinės ribos apims Dž. Kuko gyvenimo metus (1728 – 1779) nors daugiausiai bus koncentruotasi į ( 1768-1771; 1772-1775; 1776-1779) didžiųjų Dž. Kuko kelionių datas.

Darbe, siekiant kuo geriau atskleisti kelionių eigą ir reikšmę, bus pasitelkti šie metodai: 1) aprašomasis – bus pagrindinis šio darbo metodas, nes jis geriausiai padės atskleisti kelionių eigą; 2) genetinis – bus pasitelktas tose darbo vietose, kuriose bus pristatomi motyvai, padėję iškilti Kukui kaip talentingam jūrininkui; 3) analizės – padės išskirti charakteringiausius kelionių bruožus, įvykius kurie vėliau pasitarnaus 4) sintezėje – kai darbo gale bus siekiama apibendrinti kelionių rezultatus ir jų reikšmę.

Darbe remiamasi kai kuriais Dž. Kuko gyvenimą ir jo keliones apibūdinančiais tekstais/biografinėmis knygomis. Pirmoji iš jų - Čiukovskio N. knyga „Fregatų kapitonai“, kurios pirmojoje dalyje „Kapitonas Džemsas Kukas ir trys kelionės aplink pasaulį“ apibūdinama Džeimso Kuko jaunystė, veiksmai lėmę, jo tapimą kapitonu ir trys minėtos kelionės, galiausiai – pati didžiojo atradėjo mirtis. Knyga – grožinė, bet joje – daugelis tikrų biografijos faktų. Tokia išvada patvirtina ir kiti istoriografiniai tekstai, kuriuose sutampa Dž. Kuko gyvenimo ir kelionių faktai. Kita knyga, biografinė, parašyta Kitson A., pasiremta rašant skyrių apie Dž. Kuko jaunystę ir karjerą Karališkame laivyne. Į darbą įtraukta „Encyclopædia Britannica“ ir „Wikipedia“ internetinėse enciklopedijose rasta Dž. Kuko biografija. „Wikipedia“ biografiniame straipsnyje ir atskirose išsamiau parašytose straipsniuose apie pirmąją, antrąją ir trečiąją Dž. Kuko kelionę puikiai išskirti ekspedicijų į Ramųjį vandenyną akcentai bei, kas labai svarbu, pateikta kapitono kelionių reikšmė visuomenei (jūreivystei), mokslui. Kiti tekstai, kuriais bus remtasi darbe, tik papildys aprašymus ir lyginant tekstus leis nesuabejoti naudojamos informacijos neklaidingumu.

Pereinant nuo istoriografijos prie šaltinių, verta paminėti, jog pagrindinis Dž. Kuko kelionių šaltinis yra pačio Dž. Kuko kelionių užrašai. Šiame darbe nebus naudojamasi tiesioginiu šio šaltinio citavimu ir nagrinėjimu, kadangi referate gausiai remiamasi biografiniais darbais, kurie buvo parašyti svariai pasiremiant šiais Dž. Kuko memuarais.

Darbo struktūra. Šis referatas susideda iš penkių pagrindinių skyrių. Pirmame skyriuje trumpai apžvelgiama Dž. Kuko jaunystė ir karjeros pradžia. Antras, trečias ir ketvirtas skyriai skirti apžvelgti trijoms Dž. Kuko kelionėms į Ramųjį vandenyną, o penktajame skyriuje trumpai apžvelgiama Dž. Kuko veiklos reikšmė. 2, 3, 4 skyriai susideda iš kelių poskyrių, kuriuose smulkiau aptariami pirmos, antros ir trečios Dž. Kuko ekspedicijos etapai.

Džeimsas Kukas gimė 1738 metais Anglijoje, Martone, Jorkšyro regione, migranto iš Škotijos šeimoje. Kai Kukas buvo dar vaikas, jo tėvas pradėjo dirbti fermos darbininku vienoje iš gretimų regiono gyvenviečių. Jaunasis Džeimsas anksti pradėjo rodyti žingeidumą ir proto gabumus, todėl jo tėvo darbdavys užmokėjo už vaiko mokslus mokykloje, kol Kukui suėjo 12 metų. Ankstyvąją paauglystę Džeimsas leido fermoje, kurioje dirbo jo tėvas. Vėliau, turėdamas šešioliką metų, Kukas paliko tėvų namus ir ėmė dirbti parduotuvėje Staithese, žvejų kaimelyje, kuris buvo maždaug už 20 mylių nuo gimtųjų namų. Kai kurie istorikai linkę manyti, jog būtent šis darbas priekrantėje ir dažnas jūros matymas Kukui davė paskatą mąstyti apie darbą pačioje jūroje ir apie jūrininko karjerą.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 880 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (7463 žodžiai)
  • Universitetas
  • Livetta97
  • Kapitonas Džeimsas Kukas ir trys didžiosios jo kelionės
    10 - 1 balsai (-ų)
Kapitonas Džeimsas Kukas ir trys didžiosios jo kelionės. (2017 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kapitonas-dzeimsas-kukas-ir-trys-didziosios-jo-keliones.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 20:54
×