Karaliaus Mindaugo valdymas


Mindaugo vidaus ir uzsienio politika. Mindaugo vidaus politika. Mindaugo valdymo metai. Mindaugo valdymo laikotarpis. Mindaugo iskilimas. Mindaugo uzsienio politika. Karaliaus mindaugo valdymo metai. Karalius mindaugo valdymas. Mindaugas ir lietuvos valstybes suvienijimas. Mindaugo vienvaldyste.

Viskas nuo pirmojo Mindaugo vardo paminėjimo iki Lietuvos valstybės suvienijimo ir Mindaugo mirties. Darbe aprašomi santykiai su kaimyninėmis valstybėmis, Mindaugo kelias į valdžią. Įvadas. Mindaugo laikų Lietuva: valdovas, krikštas, valstybės organizacija:. Tarptautinė situacija. Mindaugo iškilimas. Ankstyvoji valstybės organizacija. Opozicija prieš mindaugą. Mindaugo krikštas. Karūnacija. Karalystės laikotarpis. Mindaugo vidaus ir užsienio politika. Išvados. Literatūra.

Mindaugas - Lietuvių žemių vienytojas, priėmęs krikštą ir tapęs pirmuoju ir vieninteliu Lietuvos karaliumi. Mindaugas padarė pirmuosius žingsnius kelyje į romos katalikų bažnyčios ir šventosios romos imperijos vienijamą europą. Nors tame kelyje buvo daug kliūčių, taip pat ir susijusių su mindaugo pozicija ir elgesiu, vis dėlto, dar 1251 metais užmegztas ryšys nenutrūko ir yra stiprus iki šiol.

Tačiau mindaugas - valdovas ir žmogus - labai nevienareikšmiškai vertintas tiek amžininkų, tiek vėlesniųjų kartų. Rusų metraštininkai kaltina Lietuvos valdovą papirkinėjimu, klasta, apgaule, susidorojimais ir vienvaldyste. Rusų metraščiuose mindaugas kaltinamas nusikalstamais darbais, dėl kurių Lietuva tolsta nuo stačiatikiškosios haličo voluinės kunigaikštystės. Krikščioniškieji livonijos šaltiniai vertina mindaugo karališką dosnumą, žodžio laikymąsi. Popiežius klemensas iv mindaugą taip pat prisimena palankiai, juk jis sukūrė sakralizuotą erdvę- krikščionišką Lietuvos karalystę, kurią krikščionims reikės išplėšti iš pagonių rankų.

Lietuvos istorijoje mindaugo vertinimai taip pat prieštaringi. Ne kartą bandyta nutylėti jo vaidmenį Lietuvos kelyje į tuometinę europos katalikiškų tautų ir valstybių šeimą. Lietuvos didysis kunigaikštis vytautas, siekdamas karaliaus titulo 1429-1430 m. , tylėjo apie mindaugo karalystę, nenorėjo jo pripažinti vienu iš savo pirmtakų. Vilniaus universiteto profesorius ir rektorius albertas vijūkas- kojalavičius, mėgindamas atrasti Lietuvos valstybę xvii amžiuje ištikusių nelaimių priežastis, kaltino mindaugo laikus, kai tapo padėti pamatai būsimai Lietuvių vidaus nesantarvei bei jų valstybės pragaiščiai . Iš užmaršties mindaugą ištraukė tik xix a. Antrosios pusės tautinis sąjūdis, kai buvo parengta jono totoraičio mokslinė studija apie mindaugą. Tačiau diskusija dėl jo vaidmens istorijoje tuo nesibaigia: xx a. Profesorius konstantinas jablonskis kaltina mindaugą dėl Lietuvos valstybinės organizacijos griovimo .

Lietuvos istorijos tyrinėtojo artūro dubonio nuomone, mindaugo lemtis- žmogiškai tragiška. Žmogiškosios tuštybės skatinamas, nesirinkdamas būdų, jis plėtė tėvoniją Lietuvą, stiprino savo ūkį, didino savo garbę. Bet sukūrė Lietuvos valstybę

Problema. Iš trumpos mindaugo vertinimo apžvalgos akivaizdu, kad nėra ir, ko gero, nebus vieningos nuomonės apie vienintelį Lietuvos karalių mindaugą ir jo laikų valstybę.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2012 m.
  • 14 puslapių (4160 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mindaugas
  • Karaliaus Mindaugo valdymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Karaliaus Mindaugo valdymas. (2010 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/karaliaus-mindaugo-valdymas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 18:46
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo