Karalių teisė


Karaliaus teises ir pareigos. Karaliu teises. Anglijos karaliaus teises. Vilhelmas užkariautojas. Teisminis precedentas anglijoje. Anglijos karaliu teise. Karaliu teise konspektai. Baudziamoji politija vokietijoje. Bendroji teise ir teisingumas anglijoje. Esė apie karaliu.

Karalių teisė anglija:. Henriko ii teisinė reforma. "bendrosios teisės" formavimasis. Teisminis precedentas. "teisingumo teisės" atsiradimas. Statutinė teisė. Magna charta. Prisiekusiųjų teisinio instituto istorinės ištakos. Prancūzija: karalių teisėkūros stiprėjimas xii-xiii a. A. Paryžiaus parlamento vaidmuo teisės kūryboje. Generaliniai luomai ir karalių teisė. Vokietija: imperijos teisės reguliavimo dalykas. Aukso bulė. Reichstagas ir landtagai. "karolina" - ryškiausias imperinis baudžiamosios teisės ir baudžiamojo proceso šaltinis. Žemių teisės "veidrodžiai". Prūsų žemės teisynas.

Henriko ii teisinė reforma. Ir į angliją, ir į italiją normanai atėjo kaip kryžiuočiai, kaip tikratikiai, apsišaukėliai kristaus kariai . Normandijos kunigaikštis vilhelmas buvo kliuni reformos šalininkas, o todėl – dvasininkų santuokos, bažnytinių pareigų pirkimo ir pardavimo ir baronų viešpatavimo dvasininkams priešininkas. Tad popiežius aleksandras ii 1066 m. Iš anksto palaimino vilhelmo anglijos užkariavimą, jį pavadinęs kryžiaus žygiu, kurio tikslas – reformuoti sugedusias anglijos bažnyčias [berman. Teisė ir revoliucija, p. 573].

1067 m. Savo dekretu vilhelmas užkariautojas paskelbė, kad joks jo karalystėje sušauktas bažnyčios susirinkimas be jo sutikimo negali kurti kanonų teisės ir kad karalius turi veto teisę bažnytinių bausmių, skiriamų jo baronams ir pareigūnams atžvilgiu. Bažnytinius teismus vilhelmas atskyrė nuo pasaulietinių teismų, tačiau išsaugojo savo aukščiausiąją valdžią jiems. Todėl to meto anglija buvo politija,kurioje egzistavo labai išvystyta karaliaus valdžios ir karališkosios teisės sistema.

Po kelerių metų popiežius grigalius vii pabandė įtikinti anglijos ir pietų italijos valdovus normanus pripažinti jo pretenzijas į bažnyčios višenybę, išreikštas 1075 m. Dictatus papae. Tačiau normanai mandagiai atsisakė – savo karalystėse jie ir toliau visiškai kontroliavo dvasininkiją. Vilhelmas užkariautojas savo vyskupus skirdavo pats, nesitardamas su roma [berman. Teisė ir revoliucija, p. 574].

Valdant vilhelmo užkariautojo proanūkiui henrikui ii (1154 – 1189; henriko ii motina buvo vilhelmo i anūkė) buvo padėti modernios anglų teisės (anglų bendrosios teisės) sistemos pamatai. Tai buvo sistema, kuri egzistavo ir vystėsi iki xvii a. [berman. Teisė ir revoliucija, p. 577].

Iki henriko ii karaliavimo nebuvo profesionalių teismų, nagrinėjančių bylas pagal šaukimus į teismą. Didžiąją dalį baudžiamųjų ir civilinių bylų sprendė ne karaliaus, o vietinės jurisdikcijos, - karūna įsikišdavo tik tada, kai būdavo tiesiogiai paliesti jos interesai arba kai būdavo suniekintas teisingumas . [berman. Teisė ir revoliucija, p. 581]. Tai, jog neegzistavo reguliari, nuolatinė ir profesionali karališkoji teisena, buvo susijusi su tuo, kad nebuvo karaliaus valdžios kaip reguliarios įstatymų leidžiamosios institucijos koncepcijos. [berman. Teisė ir revoliucija, p. 581].

Henrikas pertvarkė viešojo valdymo sistemą anglijoje, labai išplėsdamas nuolatinių, profesionalių centrinių vyriausybinių departamentų funk1175 m. Henrikas ii paskyrė tris asmenis savo dvariškių teismo teisėjais; o 1178 m.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2012 m.
  • 12 puslapių (4649 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karalių teisė
    10 - 3 balsai (-ų)
Karalių teisė. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/karaliu-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 18:35
×