Karstiniai procesai


Karstiniai procesai. Karstas – geologinių procesų ir reiškinių visuma susijusi su uolienų tirpinimu. Vanduo pradeda tirpinti klintis dar tekėdamas jų paviršiumi. Tose vietose. Kai vanduo pakliūva į gelmes ir sunkiasi per uolienų storymes. Vietomis vanduo požemyje išplauna tikrus labirintus- ištisas olų sistemas. Austrijoje esančių Zalcburgo olų gylis yra 1632 m. Karstinėse olose uolienos ne tik tirpinamos. Olose susidaro ir savitos ekosistemos- niekur kitur nesutinkamos organizmų bendrijos. Toks gamtovaizdis yra Lidziango upės slėnyje ties Guilino miestu Kinijoje. Karsto plotuose teka ir požeminės upės. Karstas-plačiai paplitęs reiškinys. Lietuvoje karstiniai reiškiniai vyksta Biržų ir Pasvalio rajonuose. Lietuvos karstinis rajonas. Smegduobės paplitę ruože, kurio kryptis yra šiaurės rytai- pietvakariai. Nepaisant to, pastaruoju metu karstinis procesas spartėja. Be tirpinimo požeminis. Sufozijos būdu susidarė vaizdingos olos Gaujos slėnyje.

Tose vietose, kur suteka daugiau vandens, ištirpinamos piltuvo pavidalo įdubos, šuliniai ir net prarajos per 1000 m gylio. Paprastai taip atsitinka plyšių ar lūžių susikirtimo vietose. Giliausia pasaulyje karstinė praraja yra Prancūzijoje,Savojos Alpėse, jos gylis- 1410 metrų.

Kai vanduo pakliūva į gelmes ir sunkiasi per uolienų storymes, jose pamažu susidaro kanalai, įvairaus dydžio ir pavidalo ertmės- olos, urvai.

Austrijoje esančių Zalcburgo olų gylis yra 1632 m, o jų ilgis siekia dešimt kilometrų. Ilgiausio pasaulyje Mamuto urvyno požeminio labirinto bendras ilgis- 590 km, jis yra Kentukio valstijoje JAV ir saugomas kaip nacionalinio parko ir pasaulio paveldo dalis.

Olose susidaro ir savitos ekosistemos- niekur kitur nesutinkamos organizmų bendrijos. Požeminės olos ir tuštumos, susidarančios netoli paviršiaus, gali įgriūti. Dėl to paviršiuje atsiveria smegduobės, kurias dažnai užpildo ežeriukai. Upės, tekančios tirpiomis uolienomis, ir į jas patenkantis požeminis vanduo dažnai veikia kartu ir gali sukurti net kalnuotą paviršių. Vandens srautai, tirpindami uolienas, paviršiuje ir gelmėse suskaido jų storymę į atskirus erozinius atlikuonis kalnų ir uolų pavidalo, stačiais, sudarydami išskirtinai vaizdingą gamtovaizdį.

Karsto plotuose teka ir požeminės upės, kurios vietomis išsiveržia į paviršių, o kitur gali vėl panirti į gelmes. Karstinų olų yra daugelyje pasaulio ir Europos valstybių, jos gausiai lankomos turistų, sportininkų ir mokslininkų, vadinamų speleologais.

  • MS PowerPoint 1641 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (1039 žodžiai)
  • Universitetas
  • Džastina
  • Karstiniai procesai
    10 - 3 balsai (-ų)
Karstiniai procesai. (2014 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/karstiniai-procesai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 07:45
×