Kartografija ir geoinformatika


Skaitmeninis kartografavimas.. Gis ekonomikoje. Geoinformatikos referatai. Gis sistemos panaudojimas kartografijoje referatas. Kuo skiriasi geoinformatika nuo kartografijos. Geoinformatikos praktika europoje. Skaitmeninis kartografavimas. Gis panaudojimas kartografijoje. Zis duomenų bazės. Zis egzamino klausimai.

Kartografija ir geoinformatika. Geografinės informacinės sistemos. Gis posistemės. Geoinformatika – mokslas, technologija, gamyba. Geoinformacinis kartografavimas. Operatyvus kartografavimas. Virtualinis kartografavimas. Skaitmeniniai atlasai.

Xx amžiaus pabaigoje aktyvios automatizacijos ir kompiuterizacijos dėka kartografija tapo milžiniškų informacijos masyvų apie gamtos ir visuomenės svarbiausius egzistavimo, sąveikos ir funkcionavimo aspektus tvarkytoja ir saugotoja. Informatizacija įsiskverbė į visas mokslo ir praktikos sferas – nuo mokyklinio išsilavinimo iki aukštos valstybinės politikos.

Moksluose apie žemę informacinių technologijų bazėje sukurtos geografinės informacinės sistemos (gis) – ypatingi prietaisų-programiniai kompleksai, užtikrinantys erdvėje koordinuotų duomenų rinkimą, perdirbimą, atvaizdavimą ir platinimą. Viena iš pagrindinių gis funkcijų – kompiuterinių (skaitmeninių) žemėlapių, atlasų ir kitų kartografinių kūrinių kūrimas ir naudojimas.

Pirmosios gis buvo sukurtos kanadoje, jav ir švedijoje gamtinių resursų ištyrimui 1960-ųjų m. Viduryje, o dabar išsivysčiusiose šalyse egzistuoja tūkstančiai gis, naudojamų ekonomikoje, politikoje, ekologijoje, gamtinių resursų eksploatavime ir apsaugoje, kadastre, moksle, išsilavinime. Jos integruoja kartografinę informaciją, distancinio zondavimo ir ekologinio monitoringo duomenis, statistiką ir surašymus, hidrometeorologinius stebėjimus, ekspedicines medžiagas, gręžimo rezultatus ir kt.

Gis kūrime dalyvauja daugelis tarptautinių organizacijų (jto, junesko, aplinkos programa ir kt. ), vyriausybinės įstaigos, ministerijos, kartografinės, geologinės ir žemės tarnybos, privačios firmos, moksliniai tyrimo institutai ir universitetai. Gis kūrimui panaudojami žymūs finansiniai ištekliai, naudojamos visos pramonės šakos, kuriama išsišakojusi geoinformacinė infrastruktūra. Daugelyje šalių yra nacionalinės ir regioninės tarnybos, į kurių užduotis įeina gis ir automatizuoto kartografavimo vystymas, o taip pat valstybinės politikos geoinformatikos srityje apibrėžimas.

Valstybinėse rusijos programose skiriama daug dėmesio geoinformacinių technologijų vystymui kartografavime, o taip pat įvairaus rango gis kūrimui ir skyrimas valdymo tikslams. Didžiausiose rusijos miestuose – maskvoje, sankt-peterburge, jekaterinburge, novosibirske, irkutske ir chabarovske – įkurti geoinformacijos centrai. Prie jų pririšami vietinės gis ir aerokosmininių duomenų rinkimo centrai. Į vieningą rusijos gis infrastruktūrą palaipsniui įtraukiami mokslinių institutų ir universitetų bazės ir duomenų bankai. Gis skirstoma ir pagal problemos orientaciją (tematiką). Sukurtos specializuotos žemės informacinės sistemos (žis), kadastrinės (kis), ekologinės (egis), mokomosios, jūrų ir daug kitų sistemų.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (3064 žodžiai)
  • Universitetas
  • Berta
  • Kartografija ir geoinformatika
    10 - 3 balsai (-ų)
Kartografija ir geoinformatika. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kartografija-ir-geoinformatika.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 23 d. 05:46
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo