Karvių melžimas robotais


Robotizuoto melžimo trūkumai ir privalumai. Melžimo principai robotizuotuose ūkiuose. Automatinės melžimo sistemos atleikamos funkcijos. Tvartai su automatine melžimo sistema. Bendrieji reikalavimai. Populiariausių robotų apžvalga, veikimo principai. Naudota literatūra.


Šiuolaikinėje pienininkystės pramonėje efektyvus verslo procesas yra siejamas su gyvuliams palankia aplinka ir komfortabiliu pieno ūkio ūkininko gyvenimo būdu. Melžimo mašinų įdiegimas praeityje reikšmingai palengvino pienininkystės ūkio darbą, tačiau ūkininkai vis dar turi būti fermose kiekvieną dieną tam tikrą laiką. Automatinė melžimo sistema įgalina pamelžti karves be žmogaus įsikišimo bet kuriuo paros metu.

Pirmieji robotai buvo pagaminti 1980-aisiais metais Europoje. Juos gaminti pradėjo dug firmų : „Lely“ ir „Prolion“ ( Olandija), „Fullwood“ (Anglija), „Alfa- Laval-Agri“ (Švedija), „Wesfalia Landtechnik“ (Vokietija), „Goscoiqne Melotte“ ( Prancūzija) ir kitos. Jų poreikis buvo iššauktas brangstančios darbo jėgos ir kvalifikuotų melžėjų trūkumo, todėl melžimo įrangos gamintojai ir pieno ūkio savininkai vis dažniau buvo priversti galvoti apie brangią, bet ištisą parą, septynias dienas per savaitę, 365 dienas per metus dirbančią nepavargstančią automatinę melžėją. Automatinės melžimo sistemos AMS – (angliškai jos vadinamos VMS (voluntary milking system)) robotus galima įdiegti įvairių laikymo sistemų ir šėrimo technologijų tvartuose. Todėl jų jau gana daug yra Olandijoje, Čekijoje, Kipre, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Italijoje, Izraelyje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir kitose senosios Europos šalyse.

Visose šalyse apie robotus sulaukiama daugybės teigiamų atsiliepimų. Tai suprantama: pieno gamintojas – ūkininkas , įdiegęs tokią sistemą, sutaupo dėl to, kad jam reikia mažiau samdomos darbo jėgos, sunkus fizinis darbas ne taip nualina žmogų, o svarbiausia, kad mažėja jo įtaka melžimo kokybei, mažėja ligų, melžimo metu vykdoma pieno apskaita, tikrinama jo kokybė iš kiekvieno karvės tešmens ketvirčio. Jei pakitimų yra, tokios karvės pienas keliauja į atskirą rezervuarą, kad neušterštų visos produkcijos. Naudojant AMS – robotus, galima gerai, efektyviai išnaudoti visas kompiuterinio pieno ūkio valdymo privalumus. Nežiūrint visų teigiamų AMS pusių, ūkininkas visų pirma turėtų būti labai atidus, nes jei mašina sugestų, nuostolių būtų daug. Kiekvieną kartą melžtuvą maunantis melžėjas anksčiau pastebi įrangos gedimus. Eksploatuodamas robotą jis turi būti garantuotas dėl techninės priežiūros, nes čia reikalingas hidraulikos, pneumatikos, informatikos specialistas.

Mechanizuotam melžimui tinkamiausias yra tešmuo, kurio kiekviena ketvirtis duoda po 25 proc.pieno. Tačiau daugelio karvių atskiri tešmens ketvirčiai išsivystę nevienodai. Užpakaliniai ketvirčiai visada yra geriau išsivystę nei priekiniai. Iš užpakalinių ketvirčių vidutiniškai primelžiama 56 – 58 proc. Pieno, o iš priekinių – apie 42 – 44 proc.pieno. Melžimo metu pienas iš priekinių ketvirčių išmelžiamas greičiau nei iš užpakalinių, todėl dažnai priekiniai ketvirčiai pradedami melžti „ tuščiai“. Toks melžimas labai pažeidžia tešmenį, nes karvės labiausiai jaučia vakuumo veikimą melžimo pradžioje ir pabaigoje, kai pienas teka lėtai ar iš viso jau nebeteka. Todėl labai svarbu tai, kad kai tik baigiasi pieno tekėjimas iš kurio nors ketvirčio, nuo jo nedelsiant reikia nuimti melžiklį, nes „tuščiai“ melžiamos karvės greičiau suserga tešmens uždegimais. Mechanizuotam melžimui reikia atrinkti karves, kurių pieno kiekio skirtumas tarp tešmens ketvirčių yra ne didesnis kaip 10- 15 proc., o ketvirčių melžimo laiko skirtumas ne didesnis kaip 1 min.

Įdiegus „Lely“ automatinę karvių melžimo sistemą „Astronaut“, karvių produktyvumas padidėja daugiau nei 10%.

  • Microsoft Word 489 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3496 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Karvių melžimas robotais
    10 - 3 balsai (-ų)
Karvių melžimas robotais. (2017 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/karviu-melzimas-robotais.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 29 d. 11:31
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo