Kas tradiciška ir kas modernu Pulgio Andriušio „Anoj pusėj ežero“


Kas tradiciška ir kas modernu pulgio andriušio „ anoj pusėj ežero “.

„Anoj ežero pusėj“ – tai 9 įvairiom progom parašytų pasakojimų rinkinys, kuriuos jungia Aukštaitijos krašto gamtos aprašymai, ežero Gilio simbolinis vaizdavimas. Tekstų polifoniškumą liudija sąsajos su Dž. Bokačo „Dekameronu“ – tai kūrinio konstravimo principas, kada noveles jungia tie patys veikėjai. Šiuo požiūriu, o taip pat ir kaimo buities vaizdiniais, P. Andriušio pasakojimo būdas lietuvių literatūroje primena ir K. Donelaičio „Metus“. Klasiškasis buities vaizdavimas dar gyvas P. Andriušio novelės, nors, pasak A. Nykos-Niliūno, ši epocha kaip vientisa srovė baigėsi. Kaimo buities aprašymu gausa ir taiklumu P. Andriušis tapo artimas taip pat Vaižgantui ir V. Krėvei, neretai juos ir pralenkdamas: Be abejo, stipriausi epochos charakteristikos momentai yra buitinės smulkmenos ir nedidelio Aukštaitijos ploto kalbos formų bei jų niuansų autentiški pavyzdžiai. Vaižgantas šiuo požiūriu nebuvo toks tikslus ir autentiškas. Niekas prieš jį neišgavo tiek daug spalvų ir garsų, niekas savo žodžiais nesugėrė tiek daug melancholijos ir skurdo, peizažo ir buities. Taigi, „Anoj pusėj ežero“ suspindėjo trys būtinos tikram beletristui ypatybės: sugebėjimas kurti estetiškai gyvą žmogų ir gamtą; įforminamos medžiagos tiesiog stebinantis pažinimas ir žodžio bei sakinio muzikinės ir reikšminės vertės kone absoliutus žinojimas.

Svarbiausia P. Andriušio novelių ypatybė – gamtos vaizdavimas, kuris lyriniuose pasakojimuose ir modernus, ir tradicinis. Tradicinis tuo, kad apskritai lietuvių literatūroje gamta ir jos vaizdavimas yra vieni svarbiusių meninių polių. Gamtos vaizdų poetizavimu ir tradiciniu vaizdavimu, dėmesiui detalėms „Anoj pusėj ežero“ lyginamas su A. Baranausko „Anykčių šileliu“: Dirvonėlio žemės nuogumą kukliai pridengia pilšvos, žilos, rusvos kerpės, kurių kuklumui nėra gal./ <..> sukežusių alksnių pavėsyje jau lyg iš versmės kupa tamsiai mėlynų žirnikų kekės, o pro jų pinklius krūmelius tiesiasi balkšvi katiliukai.. /Vis tirštėjančios žolės dugne nebeišsitenka ir atkakliai į saulę galvas kiša skaisčiai mėlyni varpeliai su gelsvais liežuvėliais, kuriuos sveria prie žemės sunkus medaus krovinys. („Snaudalis dirvonėlyje“, p. 24,25) Netgi vaizdavimo būdas panašus – darželis aprašomas hierarchiškai lygiai kaip ir Anykščių šilelyje: Juo žemyn, tuo aršyn prasideda grumtynės.

  • Lietuvių kalba Interpretacija
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1982 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Kas tradiciška ir kas modernu Pulgio Andriušio „Anoj pusėj ežero“
    10 - 6 balsai (-ų)
Kas tradiciška ir kas modernu Pulgio Andriušio „Anoj pusėj ežero“. (2015 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/kas-tradiciska-ir-kas-modernu-pulgio-andriusio-anoj-pusej-ezero.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 13:38
×